English version
BIP Zespołu Szkół
Ważne adresy i telefony

 

Kronika bibliotekiKronika biblioteki szkolnej Zespołu Szkół w Raciążku
 
mgr Teresa Neumann

ROK SZKOLNY 2007/2008

3. 09. 2007 r.

Rok szkolny 2007/2008 uważamy za rozpoczęty. Nowym hasłem "Przyjaciół Biblioteki" są słowa Monteskiusza:

"Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera."

W bieżącym roku szkolnym do "Przyjaciół Biblioteki" będą należeli: Paulina Barłowska, Małgorzata Drzewiecka, Joanna Gawinecka , Patrycja Gawrońska, Patrycja Liniewska, Julia Mainka, Kinga Pawliczak, Jakub Rewers, Sylwia Wypij, Katarzyna Zabłocka, Anita Zakrzewska, Maria Zykubek.

Wspólnie wykonaliśmy gazetkę przypominająca zeszłoroczne wydarzenia.


Opiekunem pozostaje pani Teresa Neumann.

6. 10. 2007 r.

6 października 2007 r. obchodziliśmy 50-lecie Lokalizacji Budynku Szkoły Podstawowej w Raciążku. W przygotowanie tego święta włączyła się biblioteka szkolna. Opracowaliśmy i wykonaliśmy drzewo Dyrektorów naszej placówki od 1957 r.


Dotarliśmy także do osób, które znały osobiście poprzedników pana Zdzisława Pietrzaka i poprosiliśmy o napisanie kilku zdań na temat Dyrektorów. Te wzmianki umieściliśmy na tablicy zatytułowanej "Pamięć to pamiętnik, który stale nosimy ze sobą" - wspomnienia o Dyrektorach. Największą popularnością cieszyła się jednak wystawka kronik szkolnych z lat 1967-2007 "Pamięć buduje tożsamość". Uczniowie i zaproszeni goscie zoabczyli jak zmieniła się nasza szkoła na przestrzeni pięćdziesięciu lat.
12. 10. 2007 r.

Zgodnie z tradycją w pierwszych miesiącach każdego roku szkolnego w naszej bibliotece odbywa się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników i rycerzy książki. Uczniowie zapoznali się m. in. z regulaminami obowiązującymi w naszej bibliotece, układem książek na półkach, księgozbiorem podręcznym. Obejrzeli Multimedialne Centrum Informacji. Pierwszoklasiści zmierzyli się również z baśniowymi zagadkami (wyszli z tej potyczki zwycięsko) przygotowanymi przez panią Bibliotekarkę. Na zakończenie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę:

"My uczniowie pierwszej klasy Tobie, Książko, przyrzekamy, Że szanować Cię będziemy, Krzywdy zrobić Ci nie damy. Obowiązków czytelnika Będziemy przestrzegać pilnie I z Twych rad i Twych mądrości Korzystać od dziś usilnie!"

Na pamiątkę pasowania cała klasa dostała dyplom.


22. 10. 2007 r.

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Hasło: "Uczenie się. Wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną"

 

Już drugi raz w naszej bibliotece obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało zainicjowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. W Polsce z roku na rok do obchodów święta przyłącza się coraz więcej szkół. Święto jest dobrą okazją do pokazania dorobku poszczególnych bibliotek, promocji bibliotek szkolnych, zwrócenia uwagi władz oświatowych i samorządowych (a także środowiska nauczycieli i rodziców) na rolę bibliotek szkolnych dla procesu nauczania i wychowania. U nas w tym roku skromnie - postanowiliśmy przygotować akcję "Nasza szkoła czyta dzieciom". Więcej na ten temat wkrótce!

 

 

5. 11. 2007 r.

Oto niespodzianka, jaką dziś otrzymaliśmy od Sylwii Strzeleckiej z klasy III a. Jest to wiersz jej autorstwa.


13. 11. 2007 r.

Nasza szkoła czyta dzieciom

13 listopada 2007 roku zaczęliśmy realizować akcję "Nasza Szkoła czyta dzieciom". Jej koordynatorkami są panie: Agnieszka Ceglewska i Teresa Neumann.

Zachęceni propozycją programu "Czytające szkoły" pragniemy dać szansę uczniom naszej szkoły, by mogli wykreować się na człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętności jej poszerzania, umiejącego radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. Akcja "Nasza szkoła czyta dzieciom" jest realizowana poprzez 15-minutowe głośne czytanie dzieciom przebywającym w świetlicy szkolnej (i czekających na autobus) oraz organizowanie różnych imprez. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu - we wtorek, czwartek i piątek.


Pan Robert Drążkowski czyta dzieciom

W ramach akcji zaplanowano również:

 • przygotowanie w bibliotece szkolnej gazetki ściennej promującej akcję "Nasza szkoła czyta dzieciom",
 • przygotowanie plakatów informujących o akcji,
 • przeprowadzanie gier, zabaw, konkursów oraz pogadanek związanych z przeczytanymi tekstami,
 • udział w konkursie na najładniejszy i najciekawszy prezent dla Książkowego Misia,
 • przygotowanie wystaw prac plastycznych,
 • przeprowadzenie głosowania na ulubioną książkę,
 • przeprowadzenie zajęć biblioterapeutycznych.
 • 15. 11. 2007 r.

  Ogloszenie wyników konkursu na najładniejszy i najciekawszy prezent dla Książkowego Misia

  Nasza szkoła zachęciła uczniów klas I - VI do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie na najładniejszy i najciekawszy prezent dla Książkowego Misia. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Po raz kolejny okazało się, że wyobraźnia naszych uczniów nie zna granic. Jurorki - p. Elwira Mosielska-Serafin, p. Teresa Neumann i p. Agnieszka Ceglewska - postanowiły nagrodzić prace:

 • Julii Izydorczyk z klasy I
 • Kamila Liniewskiego z klasy IV b
 • Michała Loksztajna z klasy II
 • Karoliny Niedziałek i Natalii Ruteckiej z klasy IV a
 • Malwiny Serafin z klasy II
 • "Prezenty" nagrodzonych uczniów zostały wysłane do dalszego etapu konkursu. Trzymamy za nich kciuki!


  Prezenty dla Książkowego Misia (zdjęcia wykonała p. Agnieszka Ceglewska)  grudzień 2007 r.

   

  Nowe lektury

  Nasza biblioteka ubiegała się o dofinansowanie zakupu lektur do bibliotek szkolnych położonych na terenach wiejskich. Udało się - szkoła otrzymała 3500 zł. na nowe lektury. Dzięki temu wsparciu księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o 200 nowych woluminów.

  Teraz można u nas znaleźć m. in.:

 • "Wspomnienia niebieskiego mundurka",
 • "Księgę dżungli",
 • "Tomka w krainie kangurów",
 • "Ziele na kraterze",
 • "Wujka Karola ...",
 • "Wspomnienia wojenne".
 • Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów!

   

  styczeń 2008 r.

  Szkolny konkurs poetycki "Jutro pójdę w świat"

  W styczniu panie: Teresa Neumann i Karolina Kotlarz ogłosiły w klasach IV-V szkoły podstawowej konkurs poetycki. Uczniowie mieli napisać akrostych lub wiersz o dowolnej budowie łączący się tematycznie z tytułem podręcznika "Jutro pójdę w świat". Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu. W swoich utworach zwierzyli się z osobistych planów i marzeń związanych z własną przyszłością.

  Laureatkami konkursu zostały:

  Aleksandra Berger i Sylwia Liniewska (obie z klasy IV b)

  Sylwia Brzustowicz i Natalia Rutecka (obie z klasy IV a)


  styczeń / luty 2008 r.

  Remont w bibliotece

  W styczniu rozpoczął się dawno oczekiwany i jakże niezbędny remont naszej biblioteki. Wyposażenie zmieniło się znacząco. Ustawiono nowe regały na księgozbiór, zmieniono kolor ścian i dano nową wykładzinę podłogową. O wystrój wnętrza zadbali Przyjaciele Biblioteki wraz z panią bibliotekarką. W połowie lutego wznowiono działalność biblioteki. Szczęśliwi czytelnicy odwiedzają nas dosyć licznie i chwalą zmiany. Mamy nadzieję, że teraz w naszej bibliotece już zawsze będzie tak przyjemnie i ładnie.


  Widok biblioteki po remoncie


  Widok biblioteki po remoncie


  Widok biblioteki po remoncie

  luty / marzec 2008 r.

  Gazetka o teatrze

  Postanowiliśmy przybliżyć uczniom naszej szkoły tematykę związaną z teatrem. Na gazetce ściennej umieściliśmy informacje o historii teatru (począwszy od teatru starożytnego a skończywszy na współczesnym), najważniejszych pojęciach teatralnych oraz ilustracje przedstawiające budowę teatru starożytnego. Wykonaliśmy także maski: tragiczną i komiczną. Mamy nadzieję, że dzięki naszej gazetce uczniowie usystematyzują swoją wiedzę o teatrze.

  Amfiteart w Efezie

  ********************************************************************************************************************************

  ROK SZKOLNY 2006/2007

  1 września 2006 roku bibliotekę szkolną przejęła pani Teresa Neumann. W pierwszym tygodniu roku szkolnego w bibliotece rozpoczęły się wielkie porządki. Z pomocą przyszli "Przyjaciele Biblioteki". Wspólnie układaliśmy książki, wykonywaliśmy nowe napisy i spisy lektur. Ułożyliśmy rymowany regulamin biblioteki i czytelni. A oto zdjęcia dokumentujące naszą ciężką pracę.  7. 09. 2006 r.

  Rok 2006 został ogłoszony Rokiem Języka Polskiego i dlatego postanowiliśmy 7 września przygotować gazetkę ścienną. Korzystając ze ,"Słownika poprawnej polszczyzny", wyszukaliśmy wyraz, w których odmianie lub pisowni popełniamy błędy. Za motto posłużyły nam słowa Mikołaja Reja ,"Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". W planach mamy jeszcze przygotowanie konkursu związanego z Rokiem Języka Polskiego dla uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej i Gimnazjalistów.


  15. 09. 2006 r.

  15 września 2006 roku po raz pierwszy do biblioteki szkolnej przyszli uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej. Dzieci poznały regulamin biblioteki i czytelni, zobaczyły półkę, na której znajdują się lektury dla nich. Pani Bibliotekarka pokazała im karty czytelników i wyjaśniła, do czego są one potrzebne. Dzieci mogły wypożyczyć sobie książki. Miały też okazję, aby przejrzeć czasopismo "Anioł Stróż". Pierwszoklasiści zmierzyli się z krzyżówką. Przygotowali również rysunki przedstawiające ich ulubionych baśniowych bohaterów. Na koniec zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki i obdarowani pamiątkowymi dyplomikami.


  23. 10. 2006 r.

  23 października po raz pierwszy w naszej bibliotece obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Święto to ustanowiono już osiem lat temu. My zadbaliśmy o odświętny wystrój naszej biblioteki. Były więc baloniki i pluszowe zabawki. Do firanek przyczepiliśmy baśniowych bohaterów (m. in. Kubusia Puchatka, Tygryska, pszczółkę Maję, brzydkie kaczątko, Anię z Zielonego Wzgórza i kota w butach). Przygotowaliśmy także różne hasła reklamujące bibliotekę i czytanie oraz gazetkę ścienną, na której znalazły się informacje o ulubionych książkach z dzieciństwa naszych nauczycieli. Na stolikach w czytelni wystawiliśmy prace plastyczne uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej przedstawiające "Bibliotekę moich marzeń". Tego dnia w naszej bibliotece było wesoło i kolorowo.

  A oto niektóre z naszych haseł:

  "Czytaj książki, czytaj wiele, zostań książek przyjacielem!"

  "Biblioteka , biblioteka z miłą chęcią na nas czeka."

  "Czytaj książki z biblioteki, wiedzę będziesz miał na wieki!"

  "Nasza biblioteka oferuje to, co potrzebne jest młodym odkrywcom do poznania i zrozumienia wielkiego świata."

  24. 10. 2006 r.

  W związku z Międzynarodowym Dniem Bibliotek Szkolnych 23 października 2006 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Raciążku były wystawione prace plastyczne uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. 45 uczniów przygotowało dowolną techniką prace o "Bibliotece moich marzeń". Komisja w składzie: Teresa Neumann (bibliotekarz), Barbara Witkowska (nauczyciel plastyki), Elżbieta Wysocka (pedagog szkolny) postanowiła przyznać: • pierwsze miejsce Adrianowi Osińskiemu (kl. III a),
 • drugie miejsce Natalii Ruteckiej (kl. III a),
 • trzecie miejsce Karinie Centkowskiej (kl. I ),
 • wyróżnienia dla Natalii Kowalczyk (kl. III a), Nataniela Andryszewskiego (kl. III a), Walerii Barbagallo (kl. II a), Oliwii Wesołowskiej (kl. II b), Justyny Łęgowskiej (kl. I).
 • Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy Zespole Szkół w Raciążku.

  25. 10. 2006 r.

  25 października 2006 r. w Zespole Szkół w Raciążku odbył się konkurs "Kto ma bogatszy język?" związany z Rokiem Języka Polskiego. Wzięło w nim udział siedmioro uczniów ze Szkoły Podstawowej i siedemnaścioro uczniów z Gimnazjum. Uczniowie przez 60 minut rozwiązywali zadania, które sprawdzały umiejętność korzystania ze słowników, znajomość związków frazeologicznych, synonimów, antonimów i wyrazów obcych.
  Najlepsze wyniki w Szkole Podstawowej osiągnęli:

 • Adrianna Stężewska kl. VI a (68,5 p. / 78 p.),
 • Magdalena Szefler kl. VI b (65 p. / 78p.),
 • Piotr Stężewski kl. VI a (57 p. / 78 p.).
 • w Gimnazjum:

 • Patrycja Andrzejczak kl. II a (106 p. / 107 p.),
 • Marta Zielińska kl. II a (91 p. / 107 p.),
 • Ewelina Sobocińska kl. II b (90 p. / 107 p.).
 • Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy Zespole Szkół w Raciążku.

  10. 11. 2006 r.

  Kiedy myślę Ojczyzna ...

  11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Postanowiliśmy przypomnieć wszystkim uczniom, jak ważna dla każdego człowieka powinna być Ojczyzna. Do tego celu wykorzystaliśmy utwory polskich poetów.
  Na naszej gazetce znalazły się więc fragmenty wierszy Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Kasprowicza i Jana Pawła II. Oto jeden z wybranych przez nas tekstów:

  "Słodszy wyraz nad wszystko,
  Wyraz miłości,
  Któremu nie masz równego na ziemi
  Oprócz wyrazu ojczyzna"

  A. Mickiewicz


  4. 12. 2006 r.

   

  Aby zachęcić dzieci do czytania książek z naszej biblioteki, przygotowalimy gazetkę cienną o autorze "Ferdynanda Wspaniałego" i "Zbudź się, Ferdynandzie".
  Ludwik Jerzy Kern 29 grudnia 2006 roku skończy 85 lat. Szukając informacji na jego temat, dowiedzielimy się m. in., że pan Kern ma poczucie humoru, jest autorem piosenek:
  "Lato, lato...",
  "Wojna domowa",
  "Nie bądź taki szybki Bill" i wielu innych.
  Co najważniejsze dla uczniów, głosi pochwałę błędów, pisze, że "błędy były, są i będą".
  Wiadomoci o tym poecie przedstawilimy w postaci mapy mentalnej.
  Czy zachęci to uczniów naszej szkoły do czytania? Czas pokaże...

   

   

   

   

   

  21. 12. 2006 r.

  Zbliżają się Święta...

  "Boże Narodzenie rozwiesza Prawdę na Drzewie Miłości.
  Z liści Nadziei plecie łańcuch Dobrej Woli.
  Wirujące w powietrzu melodie kolęd rozsypują się na tysiące gwiazd.
  Złap jedną, w sercu przechowaj... "

  21 grudnia zebraliśmy się w bibliotece na spotkaniu wigilijnym. Każdy z nas przyniósł trochę słodyczy i owoce. Potem przygotowaliśmy nasz świąteczny stół. Na początku wigilii podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia, zaśpiewaliśmy naszą ulubioną kolędę "Dzisiaj w Betlejem". Gdy zasiedliśmy do stołu, wszyscy zaczęli jeść słodkości przygotowane przez nasze mamy. Wydawało nam się, że spotkanie trwało chwilkę, bo przecież wszystko co dobre szybko się kończy.

      

  8. 01. 2007 r.

  Naszą styczniową gazetkę powięciliśmy ks. Janowi Twardowskiemu. Hasłem naszej prezentacji były słowa: "Kochamy wciąż za mało i ciągle za późno", pochodzące z jednego z wierszy poety. Przypomnieliśmy także kilka jego najpiękniejszych utworów. Oto jeden z nich:

   

  Kiedy mówisz
  Aleksandrze Iwanowskiej

  Nie płacz w liście
  nie pisz że los ciebie kopnął
  nic ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
  kiedy Bóg drzwi zamyka - to otwiera okno
  odetchnij popatrz
  spadają z obłoków
  małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia
  a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju
  i zapomnij ze jesteś gdy mówisz że kochasz

   

   

  29. 01. 2007 r.

  Rozpoczęliśmy II semestr roku szkolnego. Naszym hasłem są słowa Władysława Orkana:

  "Temu, kto lubi książki, nigdy nie zabraknie przyjaciela"

  Grono Przyjaciół Biblioteki powiększyło się o dwie uczennice: Patrycję Gawrońską i Annę Huber.

  8. 02. 2007 r.

   

  23 stycznia 2007 roku pożegnaliśmy
  Ryszarda Kapuścińskiego.

  Z tego powodu poświęciliśmy pisarzowi gazetkę. Zamieściliśmy na niej jego życiorys i wzmiankę o twórczości.
  Uwzględniliśmy także najważniejsze nagrody i tytuły otrzymane przez tego autora.
  Nie mogło zabraknąć fragmentów wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego. Najbardziej zainteresowała nas myśl pisarza dotycząca dziennikarstwa.
  Kapuściński uważał że, aby zostać dobrym dziennikarzem, trzeba być dobrym człowiekiem.
  My uważamy, że Ryszard Kapuściński był nie tylko wspaniałym pisarzem, dziennikarzem, ale i wielkim człowiekiem.

   

  14. 02. 2007 r.

  Dzień Zakochanych w bibliotece

  W bibliotece szkolnej kilka dni przed Walentynami znalazła się skrzynka, do której można było wrzucać kartki walentynkowe. Należało pamiętać o tym, by na kopercie znajdowały się imię i nazwisko adresata. 14 lutego członkowie "Przyjaciół Biblioteki" przebrani za Amorki przekazali pocztówki wszystkim zakochanym. Tego dnia bibliotekę pięknie przystroilimy, na firankach powiesiliśmy różnokolorowe serca i serduszka a na gazetce wierszyki walentynkowe.
  12. 02. 2007 r.

  Otwarcie Multimedialnego Centrum Informacji

  15 lutego w bibliotece miała miejsce wielka uroczystość - otwarcie Multimedialnego Centrum Informacji.

  Wszystko odbyło się z wielką pompą. Ksiądz poświęcił salę. Pani Wójt Wiesława Słowińska i pani radna Irmina Sporna przecięły wstęgę wiszącą przy wejściu do MCI.
  Przemawiali Dyrektor Szkoły i nasza pani bibliotekarka.
  Przedstawiciele Rady Rodziców mogli obejrzeć nasze stanowiska pracy i zapoznać się z regulaminem pracowni.


   

  2. 03. 2007 r.

  2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego

   

  28 listopada 2007 roku przypada setna rocznica śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Sejm przekonany o szczególnym znaczeniu jego dorobku artystycznego dla dziedzictwa narodowego i światowego ogłosił rok 2007 Rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Artysta doczekał się uhonorowania za to, że "podejmując dialog ze swoimi współczesnymi i tradycją narodową, w swoich dziełach nieustannie stawiał pytania istotne kiedyś i dziś".
  My też postanowiliśmy włączyć się w obchody Roku Wyspiańskiego, więc przygotowaliśmy gazetkę ścienną poświęconą życiu i twórczości dramatopisarza.

   

   

  20. 03. 2007 r.

  "Wiosenne dyktando"

  20 marca 2007 r. zorganizowaliśmy "Wiosenne dyktando". Wzięło w nim udział 5 uczniów ze Szkoły Podstawowej i 13 z Gimnazjum. Uczniowie pisali dyktando "Idzie wiosna" sprawdzające pisownię wyrazów z "rz", "ż", "h", "ch", "ó", "u" oraz "nie" z różnymi częściami mowy, użycie łcąznika i znaków interpunkcyjnych a także pisownię wyjątków ortograficznych. Najtrudniejsze zdanie brzmiało: "Gżegżółka z żółtą piegżą siedziały na krzaku jeżyn obok żywopłotu z bukszpanu, skąd rozchodził się krzyk małego kszyka."
  Mistrzyniami ortografii zostały w Szkole Podstawowej: Adrianna Stężewska (kl. VI a) i Agnieszka Lewandowska (kl. VI a), w Gimnazjum: Patrycja Andrzejczak (kl. II A) i Anna Zań (kl. III). Aby uczniowie zapamiętali poprawną pisownię wyrazów, w których popełnili błędy, umieściliśmy najtrudniejsze słowa na gazetce ściennej poświęconej "Wiosennemu dyktandu".  23. 04. 2007 r.

  "Dzień Książki"

  23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji przygotowaliśmy gazetkę ścienną. Szukając informacji na ten temat, dowiedzieliśmy się, że termin Dnia Książki nie jest przypadkowy. Data ta została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir, Inca Gacilaso de la Vega.
  Tego dnia ogłosiliśmy konkurs literacki tematycznie związany z książką. Postanowiliśmy także zbadać zainteresowania czytelnicze uczniów naszej szkoły. W tym celu przygotowaliśmy planszę ze zdaniem : "Chciałbym / chciałabym przeczytać książkę ..." i poprosiliśmy naszych czytelników o dokończenie go.

   

  23. 05. 2007 r.

  Zalety książki - gazetka

  Biblioteka, czytelnia, księgarnia to miejsca, w których znajduje się bardzo dużo książek. Z myślą o naszych najmłodszych czytelnikach przygotowaliśmy gazetkę o zaletach książek.

  Dzięki książkom:

 • rozwijamy język i słownictwo,
 • uczymy się wyrażać swoje myśli i rozumieć innych,
 • rozwijamy myślenie,
 • pobudzamy fantazję,
 • uczymy się etyki
 • Książki:

 • dostarczają nam wiedzy o innych krajach i kulturach,
 • dzięki nim możemy udowodnić, że często pytanie ma więcej, niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron,
 • pomagają nam zrozumieć siebie, są naszymi towarzyszami w samotności,
 • wzbogacają kulturę kraju,
 • dają pracę wielu ludziom, a ponadto
 • książka może się przydać, gdy jesteśmy niscy i nie możemy dosięgnąć czegoś, co jest nam potrzebne ;)
 • 5. 06. 2007 r.

  Ogłoszenie wyników konkursu literackiego

  Konkurs literacki ogłoszony przez nas 23 kwietnia cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów Publicznego Gimnazjum. Termin oddawania prac pisemnych przedłużyliśmy do 4 czerwca. W konkursie wzięło udział 10 gimnazjalistów.

  5 czerwca komisja konkursowa w składzie: p. Zofia Nowak, p. Elżbieta Groncikowska, p. Elżbieta Ceglewska i p. Teresa Neumann, oceniła prace konkursowe pod względem poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej, zwróciła też uwagę na oryginalność.

  Jurorki postanowiły wyróżnić prace:

 • "Moja wizyta w Soplicowie" Patrycji Andrzejczak z klasy II a
 • "Moja przygoda w Narnii" Sylwii Strzeleckiej z klasy II a
 • "Książki, które zmieniły moje życie..." Karoliny Wienconek z klasy III
 • Wyróżnione uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców i panią bibliotekarkę.

  12. 06. 2007 r.

  Wycieczka do Torunia

  12 czerwca 2007 r. wspólnie z uczniami klas: IV i VI a oraz z paniami opiekunkami - Elżbietą Groncikowską, Katarzyną Stężewską, Teresą Neumann - wybraliśmy się na wycieczkę do Torunia.

  Pierwszym punktem naszego pobytu w Toruniu było zwiedzenie Planetarium. Obejrzeliśmy tu film "Barwy kosmosu". Zobaczyliśmy wiele planet oraz konstelacji gwiazd, np. Byka i Skorpiona, poznaliśmy również legendy z nimi związane. Seans był bardzo ciekawy i pouczający. Następnie poszliśmy do Orbitarium, gdzie znajdowała się sonda kosmiczna. Dookoła niej były stanowiska, z których mogliśmy m. in. uruchomić silniki odrzutowe. W Orbitarium widzieliśmy również inne urządzenia. Tłumaczyły one ciekawe zjawiska zachodzące we Wszechświecie. Mogliśmy np. sprawdzić, ile ważylibyśmy mieszkając na Marsie lub Jowiszu i porównać ciężar kartonika soku na poszczególnych planetach Układu Słonecznego. Na jednej ze ścian znajdowały się dwa ekrany, na których można było prześledzić losy różnych misji kosmicznych.

  Po zajęciach w Orbitarium poszliśmy do Ratusza znajdującego się na Starym Mieście. Pani przewodnik opowiedziała nam o Toruniu, Muzeum Okręgowym a także materiałach, na których pisano w dawnym Toruniu. Druga część spotkania w muzeum miała formę warsztatów. Zostaliśmy podzieleni na trzyosobowe grupy, a następnie dostaliśmy gęsie pióra, atrament i papier czerpany. Nasze zadanie polegało na przygotowaniu starego dokumentu i pieczęci z aniołem - herbem Torunia.


  Po warsztatach udaliśmy się do toruńskiego ZOO. Największe nasze zainteresowanie wzbudziły węże, tukan, niedźwiedź himalajski, legwany, kangury, rysie i żubry. Widzieliśmy także wiele pomników przyrody. Dowiedzieliśmy się m. in., że liść wiązu przynosi szczęście zakochanym.

  Na zakończenie naszej wizyty w grodzie Kopernika zjedliśmy lody na toruńskiej Starówce.

  Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki, najbardziej podobało nam się w Planetarium i ZOO. Na pewno nigdy nie zapomnimy tej wyprawy. (Autorką sprawozdania jest Sylwia Wypij z klasy V.)

  20. 06. 2007 r.

  Kiermasz używanych podręczników

  20 czerwca w małej sali gimnastycznej w godzinach 14.00- 16.00 odbywał się kiermasz używanych podręczników. Rodzice i uczniowie mieli możliwość kupienia nowych i sprzedania niepotrzebnych już książek. Opiekę nad uczniami sprawowała pani bibliotekarka, która w razie potrzeby udostępniała listę podręczników na rok szkolny 2007/2008.

  22. 06. 2007 r.

  Zakończenie roku szkolnego 2006/2007


  Na nas już: "Lato, lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka, razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas..."

   

  Opracowała:Teresa Neumann. Stronę edytował: Jerzy Serafin (06.2007)  © wwj