Dokument bez tytułu
Świetlica szkolna

Pani Aleksandra Miś

 

7.10 do 8.00 - codzienne sprawowanie opieki nad uczniami dojeżdżającymi.

 

GODZINY PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Poniedziałek: 8.00 - 15.10

Wtorek: 8.00 - 15.10

Środa: 8.00 - 15.10

Czwartek: 8.00 - 15.10

Piątek: 8.00 - 14.30

 

Ŝwietlica szkolna jest miejscem, w którym uczeń może kształcić i rozwijać swoje zainteresowania, może sprawdzić swoje kompetencje oraz dokonać prób. Ŝwietlica jest terenem neutralnym, wspólnym dla wszystkich uczniów, terenem nie przynależnym żadnej klasie, żadnemu przedmiotowi, żadnej pracowni. Jest to miejsce, gdzie można spotkać się z kolegami, odprężyć się, posilić się drugim śniadaniem, zagrać w gry i poczytać. W trakcie organizowanych zajęć świetlicowych zarówno uczeń słaby w nauce, często zniechęcony brakiem osišgnięć, jak i uczeń zdolny, mający szansę na swój rozwój na miarę możliwości jakie posiadają, jak również mają szansę odkrywania swoich zdolności i rozwój zainteresowań.

Ŝwietlica przeznaczona jest dla tych uczniów, którzy oczekują na rozpoczęcie lekcji, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne na swoich rodziców (opiekunów) lub na autobus szkolny.

 

Przegląd wydarzeń zorganizowanych przez nauczyciela świetlicy szkolnej w minionych latach.

 

Rok Szkolny 2020/2021

 

Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego "Świetlica marzeń"

 

Konkurs plastyczny pod hasłem "Świetlica marzeń" został rozstrzygnięty. Zwycięzcami konkursu zostali :

I miejsce zajęła Dominika Nowak z kl. III,

II miejsce zajęła Aleksandra Kulpa z kl. II a,

III miejsce zajęła Amelia Wiwatowska z kl. I.

Prace konkursowe zostały przesłane organizatorom akcji pod nazwą "Się gra się ma... Playroom z wyobraźni".

Gratulujemy zwycięzcom.

Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone po powrocie do świetlicy. 

Świetlicowy szkolny konkurs plastyczny pt. "Pod kolorowym parasolem jesieni"

 

23 października 2020r rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny pt. "Pod kolorowym parasolem jesieni" dla uczniów z klas I - III. Celem konkursu było motywowanie dzieci do obserwacji otaczającego ich świata, poszerzenie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych, rozbudzanie dziecięcej wyobraźni i aktywności twórczej oraz zachęcenie do kreowania indywidualnego sposobu przedstawiania tematu. Komisja konkursowa spośród 22 prac przyznała następujące miejsca:

I miejsce zajęli : Julia Wojciechowska z kl. I; Bartosz Możdżeń z kl. III,

II miejsce zajęli : Daria Chyb z kl. I; Łucja Petrykowska z kl. I; Agata Sobczak z kl. I,

III miejsce zajęli: Jan Budnik z kl. II a; Małgorzata Domańska z kl. II a; Maja Stefaniak z kl. IIa.

Wyróżnienia otrzymali:

Uczniowie z kl. I:

Kacper Kalinowski, Szymon Kozłowski, Małgorzata Krajewska, Barbara Majchrzak, Julia Szałyga, Amelia Wiwatowska, Amelia Wiwatowska.

Uczniowie z kl. II a:

Martyna Andrzejewska, Aleksandra Kulpa, Michalina Możdżeń.

Uczniowie z kl. II b:

Natalia Hołtyn, Hubert Jeliński, Julia Sadłek.

Uczniowie z kl. III:

Maria Kosik.

Prace konkursowe uczniowie mogą oglądać na wystawie zorganizowanej w świetlicy szkolnej.Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

 

Rok Szkolny 2019/2020

 

Świetlicowy jesienny turniej warcabowy 2019

Dnia 11 grudnia 2019r o godz.14.30 w świetlicy szkolnej działającej przy Szkole Podstawowej w Raciążku odbył się Turniej Warcabowy dla uczniów z klas V-VIII. Na wstępie Pani Aleksandra Miś serdecznie powitała wszystkich uczestników turnieju, przypomniała w skrócie zasady gry w warcaby oraz udzieliła krótkiego instruktażu na temat przebiegu rozgrywek i zadań zawodników tak, aby wszystko odbywało się sprawnie i prawidłowo. Turniej obejmował cztery rundy, w trakcie rozgrywek organizatorzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem turnieju. Warcabiści toczyli swoje mecze z dużą rozwagą i zaangażowaniem. W części końcowej zostały ogłoszone wyniki turnieju, organizatorzy serdecznie pogratulowali zawodnikom, Jak co roku zostały zrobione na pamiątkę zdjęcia. Poza tym Pani Aleksandra Miś podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznych rozgrywkach oraz poinformowała, że dyplomy i nagrody będą wręczone w terminie późniejszym.

Wyniki i kolejność miejsc, jakie zajęli uczestnicy tegorocznych rozgrywek, ta kolejność przedstawia się następująco:

1 miejsce - Oskar Jaworski - kl. VII b

2 miejsce - Stanisław Kaczorowski - kl. VI a

3 miejsce - Mateusz Paryś - kl. VI a

4 miejsce - Marceli Brożek - kl. V a

5 miejsce - Mateusz Siemaszko - kl. VI a

6 miejsce - Jakub Neumann - kl. V a

7 miejsce - Krzysztof Grzegórski kl. VII b

8 miejsce - Piotr Izydorczyk - kl. VII b

9 miejsce - Tobiasz Kozłowski - kl. VII b

10 miejsce - Wiktoria Grzegórska - kl. VII b

11 miejsce - Magdalena Głowacka - kl. V b

12 miejsce - Maciej Grabski - kl. VII b

13 miejsce - Nikola Głowacka - kl. VII b

14 miejsce - Julian Kornacki - kl. VII b

15 miejsce - Oliwier Figurowski - kl. V a

16 miejsce - Katarzyna Korubska - kl.V b

17 miejsce - Martyna Malinowska - kl. VII b

18 miejsce - Nadia Łęgowska - kl. VII b

Turnieje warcabowe wśród naszych uczniów cieszą się dużą popularnością, jego organizatorzy pragną przypomnieć niezaprzeczalne zalety takiej aktywności wśród dzieci, która:

- pobudza ich rozwój intelektualny,

- uczy przestrzegania ustalonych zasad gry, umów zbiorowych,

- kształtuje pozytywne przyzwyczajenia pożytecznego i przyjemnego sposobu spędzania czasu wolnego,

- wyrabia umiejętność radzenia sobie z porażką oraz dążenie do zwycięstwa.

Turnieje warcabowe stanowią ważny czynnik integrujący nauczanie i wychowanie. 

Spotkanie z panią bibliotekarką

W dniu 05 grudnia 2019r dzieci z naszej świetlicy miały zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Panią bibliotekarz Haliną Kołtuńską w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raciążku. Celem spotkania było zapoznanie się i przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza, a także innych zawodów związanych z książką: autora, ilustratora, wydawcy. Spotkanie miało na celu również uświadomienie dzieciom dlaczego i w jaki sposób należy dbać o książki, w jaki sposób z nich korzystać, a przede wszystkim czego nie wolno robić!

Pani Dyrektor biblioteki na samym początku serdecznie powitała wszystkie dzieci. Pani Halina w bardzo ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o miejscu z niezliczoną ilością ciekawych książek czyli bibliotece. Zapytała dzieci czy wiedzą jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią. Oczywiście dzieci od razu udzieliły poprawnej odpowiedzi, następnie dzieci podawały swoje pomysły jak należy traktować książki i w ten sposób powstał niejako regulamin, który każdy z nas powinien przestrzegać, bo… Książki Trzeba Szanować!.

Pani Halina przedstawiła książki, w których były przepiękne ilustracje, były również zagadki. Które oczywiście szybko rozwiązaliśmy. W zamian za to my wręczyliśmy Pani Halinie własnoręcznie wykonaną świąteczną gwiazdę, zwiastun zbliżających się Świąt Bożonarodzeniowych.

Spotkanie było dla dzieci bardzo pouczające. Wszystkie dzieci zostały zaproszone do odwiedzania biblioteki, myślę, że na pewno z niego skorzystają. Miały również możliwość zapisania się do niej.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Halinie Kołtuńskiej za poświęcenie nam swojego czasu, oraz za pouczającą lekcję o książkach. 

Konkurs plastyczny pt."Jesień w kolorze złocistym"

W dniu 9 października 2019r. odbył się zorganizowany przez świetlicę szkolną konkurs plastyczny pt. "Jesień w kolorze złocistym". Do udziału w nim zaprosiliśmy uczniów z klas I-III naszej szkoły.

Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy, w której głównym tematem była jesień w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczniów techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów przyrodniczych.

Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. Pragnęliśmy także przyczynić się do rozwoju ich zainteresowań i zaspokojenia potrzeby ekspresji oraz umożliwiania im osiągnięcia sukcesu.


W konkursie wzięło udział 28 uczniów. Na ręce organizatorów oddano prace wykonane rozmaitymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów.

Wszystkie prace wzbudziły zachwyt, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie.

Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, formę i ilość włożonej prac.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Aleksandra Rewers z kl. II

II miejsce - Oliwia Liszkowska z kl. II

III miejsce - Bartek Możdżeń z kl. II

Wyróżnienia otrzymali:

Martyna Andrzejewska z kl. I

Róża Centkowska z kl. II

Nadia Florczyk z kl. II

Maria Kosik z kl. II

Maja Boruszka z kl. III

Sandra Sobczak z kl. III

Laureaci konkursu otrzymają upominki rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Wyróżnione prace można obejrzeć w galerii prac dziecięcych „Świat Dziecka” w świetlicy szkolnej. 

Rok Szkolny 2018/2019

 

Konkurs plastyczny pt."Kartka dla Pani Wiosny"

19.03.2019 roku rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. "Kartka dla Pani Wiosny" - zorganizowany przez Aleksandrę Miś i Karolinę Sztuczkę. Adresatami konkursu byli uczniowie z klas I-III SP i IV-VIII SP. Celem był rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci, pobudzenie twórczej wyobraźni i rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi.

W kategorii klas I-III SP:

Przyznano równorzędne dwa I miejsca: Bartosz Możdzeń z kl. I SP i Dominika Nowak z kl. I SP

II miejsce - Arkadiusz Wiśniewski z kl. I SP

III miejsce - Wiktor Zajączkowski z kl. II SP

IV miejsce - Natalia Pyszyńska z kl. I SP

W kategorii klas IV - VIII SP:

I miejsce - Natasza Warzonkowska z kl. V b SP

II miejsce - Dorota Partycka z kl. IV a SP

III miejsce - Paulina Serafin z kl. VIII b SP

IV miejsce - Martyna Bylicka z kl. VIII b SP.

 

 

Spotkanie z panią dietetyk

18.03.2019 roku Aleksandra Miś, Karolina Sztuczka i Elżbieta Partycka zaprosiły do naszej szkoły panią Aleksandrę Gałgańską. Podczas prezentacji multimedialnej pani dietetyk opowiedziała dzieciom z klas IV-VI o zdrowym stylu życia. Uczniowie zapoznali się z pojęciami: zdrowie, zdrowy styl życia, a także z zasadami zdrowego odżywiania. Głównym celem spotkania było propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci oraz wskazanie wpływu złego odżywiania (złego stylu życia) na zdrowie.

 
 

Świetlicowy turniej warcabowy 2019

05.02.2019 r. w świetlicy szkolnej odbył się szkolny turniej warcabowy zorganizowany przez panie: Aleksandrę Miś i Karolinę Sztuczkę.

Celem turnieju było: rozwijanie uwagi i koncentracji, doskonalenie pamięci, wdrażanie wychowanków do logicznego myślenia, naukę poszanowania przyjętych norm i zasad gry. Konkurs adresowany był do uczniów z klas IV - VI SP. Wzięło w nim udział 12 uczniów.

Najlepszymi okazali się:

I miejsce - Aleksander Winiarski z kl. V b,

II miejsce - Stanisław Kaczorowski z kl. Va,

III miejsce - Maciej Danielewski z kl. VII.


 

Konkurs plastyczny "1918 - 2018 - 100 LAT NIEPODLEGŁEJ"

W listopadzie 2018 roku - panie: Karolina Sztuczka, Aleksandra Miś i Jadwiga Olejniczak zorganizowały w naszej szkole konkurs plastyczny pt. "1918-2018 - 100 LAT NIEPODLEGŁEJ"- na najciekawszy plakat lub folder - dla uczniów z klas IV-VIII SP i III PG.

Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych uczniów oraz upowszechnianie inicjatyw twórczych. Uczniowie mogli składać prace do 31 października 2018 r.

Wśród wielu zgłoszonych prac wybrano najciekawsze i przyznano następujące miejsca:

W kategorii plakaty (kl. IV-VI SP):

I miejsce - Dorota Partycka (IV a SP)

II miejsce - Patrycja Myczkowska (IV a SP)

III miejsce - Alicja Woźniak i równorzędne III miejsce Justyna Szczęsna (obie z kl. V b SP)

W kategorii plakaty (kl. VII-VIII SP i III PG):

I miejsce - Damian Antoszewski, Szymon Kalota i Marcin Marjański (kl. III PG)

II miejsce - Szymon Wierzbowski, Adrian Zieliński, Patrycja Centkowska i Justyna Pietrzak (kl. III PG)

III miejsce - Paweł Szudzik, Julia Sołoczyńska i Marcin Grzanka (kl. III PG)

W kategorii foldery (kl. IV -VI SP)

I miejsce - Natasza Warzonkowska (kl. V b SP)

W kategorii foldery (kl.VII-VIII SP i III PG)

I miejsce - Barbara Szuflicka (kl. III PG)

Wystawka wszystkich prac znajdowała się na korytarzu szkolnym.

 


 

Spotkanie z panią bibliotekarką pt. "Książka uczy, bawi i wychowuje"

Dnia 28 listopada 2018 roku wychowankowie świetlicy udali się na spotkanie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Raciążku. Celem spotkania było zachęcenie dzieci do korzystania z bibliotek i czytania książek, kształtowanie nawyków poszanowania książek oraz poznanie pracy bibliotekarza i dostrzeganie jej ważności.

Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom na temat roli bibliotek i bibliotekarzy, zwróciła uwagę jak ważna jest ich praca oraz dlaczego warto czytać książki. Dzieci miały możliwość swobodnych wypowiedzi na temat swoich ulubionych książek oraz zapisania się do biblioteki. Na zakończenie Pani bibliotekarka wręczyła wszystkim dzieciom drobne upominki.

 


 

Konkurs plastyczny pod hasłem "Kolorowa Jesień"

24 października 2018 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Kolorowa Jesień" dla uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej.

Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni plastycznej poprzez wykonanie indywidualnych prac, promocję dokonań twórczych młodszych artystów, prezentację i popularyzację dziecięcej twórczości plastycznej oraz uczenie dzieci świadomego odbioru sztuki. Do udziału w konkursie zgłosiło się 29 uczniów. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Pracę można było wykonać dowolną techniką i w dowolnym formacie.

Wyniki:

I miejsce zajął Arkadiusz Wiśniewski z klasy I,

II miejsce zajęła Róża Centkowska z klasy I,

III miejsce zajął Kajetan Kornacki z klasy II,

IV miejsce zajął Mateusz Kozłowski z klasy III,

Wyróżnienia otrzymali:

Z klasy I Manuela Gołębiewska, Bartosz Możdżeń, Hanna Sobczak.

Z kasy II Otylia Borowska, Sandra Sobczak, Bartosz Głowacki, Gabriela Szejner.

Z klasy III Jan Oleśkowski.

Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych w naszej świetlicy.

 

Rok Szkolny 2017/2018

 

Dzień Ziemi 2018

Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, ale pierwszy, amerykański dzień ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku i według ONZ to oficjalny Dzień Ziemi. Miesiąc później 22 kwietnia 1970 roku odbyła się manifestacja ekologiczna w której wzięło udział 20 milionów amerykanów! Aby uczcić ten dzień obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi wyznaczono na 22 kwietnia. Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi - dzięki temu można więc zrobić więcej dla naszej planety. Największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyło się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około miliarda ludzi. W trzydziestą rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został aktor Leonardo DiCaprio. Hasłem kampanii Dnia Ziemi 2018 roku jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero 1990 roku, od tej pory jest obchodzony w całej Polsce. Dzień Ziemi to oficjalne zjazdy, obrady, konferencje, wiele miast organizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie czegoś ekologicznego. Pozbieraj śmieci na trawniku na swoim osiedlu, oddaj elektrośmieci do recyklingu, posadź drzewko albo naucz kogoś segregowania śmieci. Zrób coś dobrego dla ziemi w jej dniu. Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona Earth song - pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy IVB i V przygotowali część artystyczną dla uczniów klas I-IV związaną z obchodem Dnia Ziemi. Dzieci przebrały się w stroje wykonane własnoręcznie z papieru, plastiku, zakrętek i folii. Występujący w wierszach i hasłach wyrażali szacunek dla naszej planety Ziemi. Przygotowali również zagadki dla uczniów na temat zwierząt, roślin i kwiatów. Podsumowaniem całości było ślubowanie, aby przestrzegać zasad czystości w ąrodowisku. każda klasa otrzymała dyplom za bardzo duże zaangażowanie w obchody Dnia Ziemi.

 

Świetlicowy turniej warcabowy

Dnia 29 listopada 2017 roku w świetlicy szkolnej odbył się turniej warcabowy. Wzięło w nim udział 20 uczniów z klasy od IV-VII SP.

Turniej miał na celu wdrażanie wychowanków do logicznego myślenia, rozwijanie uwagi i koncentracji, doskonalenie pamięci, naukę poszanowania przyjętych norm i zasad gry, wdrażanie do tzw. zdrowej rywalizacji oraz kształtowanie umiejętności radosnego wygrywania oraz godnego ponoszenia porażki.

Na początku każdy z uczestników został zapoznany z zasadami gry, po czym uczniowie przystąpili do rozgrywek warcabowych. Turniej składał się z 5 rund, z których każda trwała po 5min.

Pierwsze miejsce zajął Kacper Lewandowski z klasy VI SP.

Drugiej miejsce zajął Oskar Jaworski z klasy V SP.

Trzecie miejsce zajął Krzysztof Grzegórski z klasy V SP.

Czwarte miejsce zajęli ex aequo Wiktoria Grzegórska z klasy V SP oraz Artur Pogorzały z klasy VI SP

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w turnieju i zapraszamy do kolejnych organizowanych przez naszą świetlicę.

  

"Zdrowe nawyki" - spotkanie z panią higienistką szkolną

Dnia 22 listopada 2017r. uczniowie z klasy I SP uczestniczyli w spotkaniu z higienistką szkolną - panią Jadwigą Kaczmarek. Spotkanie miało na celu utrwalenie odpowiednich nawyków i umiejętności dotyczących higieny osobistej, uświadomienie potrzeby przestrzegania higieny osobistej oraz kształtowanie u wychowanków właściwych nawyków prozdrowotnych.

Pani higienistka przedstawiła uczniom zdrowe nawyki tj. codzienne mycie rąk, mycie rąk przed posiłkami, mycie rano i wieczorem zębów, dbanie o włosy, o zjedzeniu rano śniadania, piciu dużo niegazowanej wody, myciu owoców i warzyw przed zjedzeniem, ograniczeniu spożywania słodyczy, uprawianiu sportu, spędzaniu dużo czasu na świeżym powietrzu. Higienistka przedstawiła także, jakie są skutki nieprzestrzegania zasad higieny, czym grozi niewłaściwe odżywanie i niehigieniczny tryb życia. Uczniowe bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, na koniec mieli możliwość zadawania pytań.

 
 

Dnia 18 października 2017 miał miejsce konkurs plastyczny pt. "Jesień w oczach dziecka".

 

"Książka moim przyjacielem" - spotkanie z panią bibliotekarką w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raciążku

Coraz mniej dzieci sięga po książki. Wiele z nich woli oglądać kreskówki, filmy, grać w gry komputerowe. Postanowiłam więc jako nauczyciel świetlicy zorganizować spotkanie z panią bibliotekarką Haliną Kołtuńską w celu zachęcenia dzieci do aktywnego czytelnictwa, kształtowania właściwego stosunku do książek oraz zapoznania dzieci z nowymi pozycjami książkowymi.

Dnia 18 października 2017 roku wychowankowie świetlicy tzn. uczniowie z klasy I, IIIb i V SP udali się wraz z nauczycielem świetlicy panią Aleksandrą Miś na spotkanie do Gminnej Biblioteki Publicznej w Raciążku. Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o pracy bibliotekarza, przedstawiła nowe pozycje książkowe, dzieci miały możliwość zapisania się do biblioteki oraz wypożyczenia książek. Na zakończenie Pani Halina obdarowała wszystkich uczestników spotkania słodkościami, dzieci wręczyły pani bibliotekarce własnoręcznie wykonane ozdoby jesienne. 

Rok Szkolny 2016/2017

 

Konkurs plastyczny "Motyle jak kwiaty"

24 marca 2017 roku w świetlicy szkolnej odbył się kolejny konkurs plastyczny pod hasłem "Motyle jak kwiaty". W tym roku był on skierowany do uczniów z klas I-III SP. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz poznanie nowych technik plastycznych poprzez wykonanie indywidualnych prac. Do dalszych celów zaliczyć należy promocję dokonań twórczych małych artystów, prezentację i popularyzację dziecięcej twórczości artystycznej oraz uczenie dzieci świadomego odbioru sztuki. Do udziału w konkursie zgłosiło się 45 uczniów z klas I-III SP.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 9:00. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Prace można było wykonać dowolną techniką i w dowolnym formacie. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowo?ć i estetyka, wrażenie ogólne i dobrana technika.

Jury spośród 45 dzieł wybrało sześć, które nagrodzono.

Pierwsze miejsce zajęły: Alicja Woźniak oraz Natasza Wawrzonkowska z klasy IIIb SP,

Drugie miejsce zajęli: Mateusz Siemaszko z klasy IIIa SP oraz Aleksander Winiarski z klasy IIIb SP,

Trzecie miejsce zajęły: Patrycja Myczkowska i Zuzanna Grzeszak z klasy IIa SP.

Wyróżnienia otrzymali: Gabriela Pituch z klasy IIIa SP, Olga Kowalczyk z klasy IIa SP, Urszula Skowrońska z klasy I SP oraz Henryk Skowroński z klasy IIIb SP.

Prace konkursowe mogą oglądać rodzice i nauczyciele na wystawie zorganizowanej w świetlicy szkolnej.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konkursie i zapraszamy do kolejnych konkursów zorganizowanych w naszej świetlicy.

 

 

Spotkanie z panią stomatolog

19 grudnia 2016 roku młodsi wychowankowie świetlicy, uczniowie z klas IIa i IIb Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez nauczycieli świetlicy panią Aleksandrę Miś i panią Agnieszkę Chyb z panią stomatolog Emilią Woźniak. Tematem spotkania był "Zdrowy uśmiech". Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca stomatologa oraz jak należy dbać o zęby, żeby były zawsze zdrowe. Dowiedzieli się, że wizyty u dentysty są ważne i potrzebne. Dzieci miały również możliwość zadawania pytań, a pani starała się odpowiedzieć dzieciom na wszystkie zadane pytania.

Na zakończenie pani stomatolog rozdawała wszystkim uczestnikom spotkania ulotki, a uczniowie podziękowali pani stomatolog za wygłoszoną prelekcję.

  

Świetlicowy turniej warcabowy

29 listopada 2016 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół w Raciążku odbył się turniej warcabowy zorganizowany przez nauczyciela świetlicy panią Aleksandrę Miś.

Celem turnieju było wdrażanie wychowanków do logicznego myślenia, rozwijanie uwagi i koncentracji, doskonalenie pamięci, nauka poszanowania przyjętych norm i zasad gry, wdrażanie do tzw. zdrowej rywalizacji, kształtowanie umiejętności radosnego wygrywania oraz godnego ponoszenia porażki.

Do udziału w turnieju zgłosiło się 17 uczniów. Na początku uczestnicy turnieju zostali zapoznani z regulaminem, po czym przystąpili do rozgrywek. Turniej składał się z 4 rund z których każda trwała po 5 minut.

Mistrzynią warcabów w kategorii klas IV-VI została Paulina Serafin z klasy VIb SP.

Drugie miejsce zajął Krzysztof Grzegórski z klasy IV SP.

Trzecie miejsce zajął Oskar Jaworski z klasy IV SP.

Zwycięzcy otrzymają nagrody oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

 
 

Konkurs plastyczny "Czytamy bajki"

28 października 2016 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół w Raciążku odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Czytamy bajki" dla uczniów z klas I-II Szkoły Podstawowej zorganizowany przez nauczyciela świetlicy panią Aleksandrę Miś.

Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz poznanie nowych technik plastycznych poprzez wykonanie indywidualnych prac, promocja dokonań twórczych młodszych artystów, prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej oraz uczenie dzieci świadomego odbioru sztuki.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 35 uczniów z klas I-III SP. Na początku każdy został zapoznany z regulaminem konkursu. Prace można było wykonać dowolna techniką i w dowolnym formacie. W regulaminie zastrzeżono że przy ocenie będą uwzględnianie następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość, estetykę, wrażenie ogólne i dobraną technikę.

Jury spoœród 35 dzieł wybrało trzy prace, które nagrodzono i dziewięć, które wyróżniono.

Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Pituch z klasy III a SP,

Drugie miejsce zajšł Mateusz Siemaszko z klasy III a SP,

Trzecie miejsce zajęły Patrycja Myczkowaska z klasy II a SP i Natasza Wawrzonkowska z klasy III b SP.

Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Grzeszak, Mateusz Kozłowski, Maciej Kołodziejczak, Julia Drużyńska, Jakub Neumann, Nikola Ludwicka, Magdalena Głowacka, Weronika Narkowicz, Alicja Woźniak.

Prace laureatów konkursu mogą oglądać uczniowie, nauczyciele i rodzicie na wystawie zorganizowanej w świetlicy szkolnej.

 
 

Rok Szkolny 2015/2016

 

Konkurs warcabowy dla uczniów klas IV-VI SP

16 grudnia 2015 roku o godzinie 14:30 w świetlicy szkolnej odbył się turniej warcabowy.

Turniej skierowany był do uczniów z klas IV-VI SP, miał na celu wdrażanie wychowanków do logicznego myślenia, rozwijanie uwagi i koncentracji, doskonalenie pamięci, nauki poszanowania przyjętych norm i zasad gry, wdrażanie do tzw. zdrowej rywalizacji, kształtowanie umiejętności wygrywania oraz godnego ponoszenia porażki.

Na początku uczestnicy turnieju zostali zapoznani z regulaminem po czym przystąpili do rozgrywek.

Turniej składał się z czterech rund z których każda trwała po sześć minut.

Mistrzem warcabów w kategorii klas IV-VI SP został Kacper Jankowski z klasy Vb

II miejsce zajął Maciej Danielewski z klasy IV

III miejsce zajęła Natalia Grzegórska z klasy Va

Zwycięzcy otrzymają nagrody oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy biorący udział w turnieju otrzymaj dyplomy pocieszenia. 

Spotkanie z panią stomatolog

14 grudnia 2015 roku o godzinie 10:00 w świetlicy szkolnej uczniowie z klasy Ia i Ib Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z panią stomatolog Emilią Woźniak.

Tematem spotkania było "Jak prawidłowo dbać o jamę ustną?"

Uczniowie poznali na czym polega praca stomatologa, jak należy dbać o zęby, żeby były zawsze zdrowe. Dowiedzieli się, że wizyty u dentysty są ważne i potrzebne. Dzieci otrzymały ulotki oraz miały możliwość zadawania pytań pani stomatolog. 

Konkurs plastyczny pod hasłem "Baśniowe zamki".

Dnia 3 listopada 2015 roku w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Baśniowe zamki". Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 26 uczniów. Na początku konkursu każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem, prace można było wykonać dowolną techniką i w dowolnym formacie. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowoœć, estetyka, wrażenie ogólne i dobrana technika. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych poprzez wykonanie indywidualnych prac. Prace oceniane były przez panią Aleksandrę Miś i pana Leszka Kołtuńskiego.

 

Wyniki:

Pierwsze miejsce zajęła Natasza Wawrzonkowska z klasy IIb SP

Drugie miejsce zajął Bartosz Pluskota z klasy III SP

Trzecie miejsce zajęła Alicja Wożniak z klasy IIb SP

 

Wyróżnienia otrzymali:

Karolina Wielocha z klasy Ib SP

Magdalena Głowacka z klasy Ib SP

Weronika Narkowicz z klasy IIa SP

Anna Wesołowska z klasy IIb SP

Wiktoria Grzegórska z klasy III SP

Julian Oleœkowski z klasy III SP

Oskar Jaworski z klasy III SP

 

Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.


 

Rok Szkolny 2014/2015

Spotkanie z panią higienistką szkolną

17 kwietnia 2015r. w świetlicy Zespołu Szkół odbyło się spotkanie z higienistką szkolną. Tematem tego spotkania była "Pierwsza pomoc". Odbiorcami tego projektu byli młodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Celem tego spotkania było utrwalania odpowiednich nawyków i umiejętności dotyczących pierwszej pomocy. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tym projekcie, miały możliwość wykorzystania teorii w praktyce.


Spotkanie z panią Jadwigą - higienistką szkolną


Spotkanie z panią Jadwigą - higienistką szkolną

Turniej warcabowy

Dnia 12 grudnia 2014 roku w świetlicy szkolnej odbył się turniej warcabowy. Turniej skierowany był do uczniów z klas I - III Publicznego Gimnazjum.

Wzięło w nim udział 14 uczniów, w tym 10 uczniów z klasy I PG, 1 uczeń z klasy II b PG i 3 uczniów z klasy III PG. Turniej rozpoczął się o godzinie 12.50 i trwał do godziny 13.30. Składał się z 4 rund, z których każda trwała po 5 minut. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami gry, po czym przystąpili do rozgrywek pod okiem wychowawczyni świetlicy - pani Aleksandry Miś.


Turniej warcabowy 2014 - zmagania zawodników


Turniej warcabowy 2014 - zmagania zawodników

 • I miejsce zajął Maciej Korba z kl. II b PG
 • II miejsce zajął Jakub Małecki z kl. I PG
 • III miejsce zajął Rafał Andryszewski z kl. I PG
 • IV miejsce zajął Gracjan Kida z kl. III PG
 • Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.

  Konkurs plastyczny pod hasłem "Wszystkie zwierzęta duże i małe"

  Dnia 27 listopada 2014 roku w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Wszystkie zwierzęta duże i małe".

  Konkurs skierowany był do uczniów klas od I do III Szkoły Podstawowej.Do udziału w konkursie zgłosiło się 28 uczniów. Z klasy I a - 9 uczniów, z klasy I b - 13 uczniów, z klasy II - 4 uczniów oraz z klasy III - 2 uczennice.

  Konkurs rozpoczął się o godzinie 12.50 i trwał do godziny 13.30. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Prace można było wykonać je dowolną techniką i w dowolnym formacie. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość, estetyka, wrażenie ogólne i dobrana technika.

  Konkurs miał na celu: rozwijanie zainteresowań i zdolności plastycznych poprzez wykonanie indywidualnych prac, wyrobienie u dzieci wrażliwości i odpowiedzialności za swoje zwierzę oraz zasad prawidłowej opieki nad nim. Odbywał się pod okiem wychowawczyni świetlicy pani Aleksandry Miś. Prace oceniane były przez pana Leszka Kołtuńskiego i panią Aleksandrę Miś.


  Konkurs plastyczny 2014


  Konkurs plastyczny 2014

 • I miejsce zajęła Magdalena Zwolińska z kl. III SP
 • II miejsce zajęła Aleksandra Kamińska z kl. III SP
 • III miejsce zajął Adam Kurczewski z kl. II SP
 • Wyróżnienie otrzymali:

  Ala Kamińska z kl. I b SP, Natasza Wawrzonkowska z kl. I b SP, Hanna Klejbach z kl. I b SP oraz Weronika Narkowicz z kl. I a SP.

  Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

  Konkurs plastyczny pod hasłem "Motyle jak kwiaty"

  Dnia 14 czerwca 2013 roku w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Motyle jak kwiaty" Konkurs skierowany był do uczniów z klas młodszych I-III SP.

  Do udziału w konkursie zgłosiło się 22 uczniów z klas I - 6 uczniów, z klasy IIa - 11 uczniów, z klasy IIb - 4 i z klasy III - 1 uczennica.

  Konkurs rozpoczął się o godzinie 12:00 i trwał do godziny 12:30. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Prace można było wykonać dowolnš technikš. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będš uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość w wykonaniu, estetykę, wrażenie ogólne i dobraną technikę.

  Konkurs miał na celu: kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz poznanie nowych technik plastycznych. Odbywał się pod okiem wychowawczyni świetlicy pani Aleksandry Miś. Prace oceniane były przez pana Leszka Kołtuńskiego i panią Aleksandrę Miś.

 • I miejsce zajął Szymon Kulpa z klasy IIa SP
 • II miejsce zajęła Magda Zwolińska z klasy I SP
 • III miejsce zajęła Oliwia Nowak z klasy IIb SP
 • IV miejsce zajęła Amelia Zakrzewska z klasy IIa SP

 • Konkurs plastyczny - "Motyle jak kwiaty"


  Konkurs plastyczny - "Motyle jak kwiaty"

  Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

  Turniej warcabowy

  Dnia 24 maja 2013r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się turniej warcabowy. Turniej skierowany był do uczniów klas I-III PG. Wzięło w nim udział 16 uczniów. Turniej rozpoczął się o godz. 10:30. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami gry, po czym przystąpili do rozgrywek. Turniej składał się z 5 rund, z których każda trwała po 5minut.

 • I miejsce zajął Kamil Centkowski z klasy II PG
 • II miejsce zajął Kacper Nasiński z klasy II PG
 • III miejsce zajął Mateusz Kozłowski z klasy I PG
 • Zwycięzca otrzymał puchar, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.


  Turniej warcabowy 2013 - zmagania zawodników


  Turniej warcabowy 2013 - I miejsce - Kamil Centkowski z klasy II PG

  Konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną 2013

  Dnia 27 marca 2013 r. w świetlicy Zespołu Szkół Raciążku odbył się konkurs plastyczny na "Najładniejszą pisankę wielkanocną". Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 uczniów. Z klasy II a - 7 uczniów, z klasy III - 7 uczniów oraz z klasy Va - 6 uczniów i V b - 5 uczniów. Konkurs rozpoczął się o godz. 12:45 i trwał do godziny 13:30. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Prace można było wykonać dowolną techniką. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzglšdniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość w wykonaniu, estetyka, wrażenia ogólne i dobrana technika. Konkurs miał na celu: kształtowanie wyobrażni plastyczniej oraz poznanie nowych technik plastycznych. Odbywał się pod okiem wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś. Prace oceniane były przez Pana Leszka Kołtuńskiego oraz Aleksandrę Miś.

 • I miejsce zajął Krzysztof Dębski z klasy II a SP
 • II miejsce zajęła Alicja Gostyńska z klasy III SP
 • III miejsce zajął Szymon Polanowski z klasy II a SP
 • IV miejsce zajął Artur Pogorzały z klasy III SP
 • Pierwsze cztery miejsca zostały nagrodzone dyplomami, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Dziękujemy wszystkim uczniom z zaangażowanie i do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.


  Konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną


  Konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną

  Spotkanie z panią higienistką szkolną

  21 lutego 2013r. w świetlicy Zespołu Szkół odbyło się spotkanie z higienistką szkolną. Tematem tego spotkania była "Higiena na codzień". Odbiorcami tego projektu byli młodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej. Celem tego spotkania było utrwalania odpowiednich nawyków i umiejętności dotyczących higieny osobistej, uświadomienie potrzeby przestrzegania higieny osobistej, kształtowanie u wychowanków właściwych zachowań prozdrowotnych. Pani higienistka przedstawiła uczniom zasady higieny osobistej, jak należy przestrzegać zdrowego trybu życia oraz jakie są skutki nieprzestrzegania zasad higieny i jak należy stosować zasady higieny w codziennym życiu. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tym projekcie, miały możliwość zadawania pytań.


  Spotkanie z panią Jadwigą - higienistką szkolną

  Spotkanie z panami leśniczymi

  29 listopada 2012r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku miało miejsce spotkanie z leśniczymi. Tematem spotkania było "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?". Dzieci poznały specyfikę życia określonych zwierząt, miały możliwość zadawania pytań panom leśniczym. Został roztrzygnięty konkurs na zbiórkę kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych. Żołędzie i kasztany zbierane były przez poszczególne klasy, a następnie ważone. Zwycięzcą została klasa IV SP, która zebrała ok. 175kg kasztanów i żołędzi. Nagrodą w konkursie jest wycieczka.


  Spotkanie z panami leśniczymi na temat "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?"

  Turniej warcabowy

  Dnia 26 listopada 2012r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się turniej warcabowy. Turniej ten skierowany był do uczniów w kl. IV - VI SP. Wzięło w nim udział 17 uczniów. Turniej rozpoczął się o godz. 14:25, uczestnicy zostali zapoznani z zasadami gry, po czym przystąpili do rozgrywek pod okiem wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś. Turniej składał się z 6 rund z których każda trwała po 5min.

  Wyniki:

 • I miejsce zajął Maciej Korba z klasy VIb
 • II miejsce zajął Kacper Masłowski z klasy VIb
 • III miejsce zajął Szymon Skubik z klasy Va
 • Zwycięzcy otrzymali puchary oraz dyplomy.


  Turniej warcabowy dla uczniów klas IV - VI SP

  Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raciążku

  21 listopada 2012r. młodsi wychowankowie świetlicy udali się wraz z wychowawczynią świetlicy panią Aleksandrą Miś do Gminnej Biblioteki Publicznej. Pani bibliotekarka Halina Kołtuńska opowiedziała o pracy w bibliotece, przedstawiła nowe pozycje książkowe. Dzieci z klasy I SP miały możliwość zapisania się do biblioteki oraz wypożyczenia książek. Pani bibliotekarka wraz z panią wychowawczynią świetlicy ogłosiły konkurs na wykonanie najładniejszej ozdoby świątecznej dla biblioteki oraz świetlicy. Roztrzygnięcie konkursu odbędzie się w Mikołajki, czyli 6 grudnia 2012 w świetlicy szkolnej.


  Wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raciążku

  Konkurs plastyczny "Skarby jesieni"

  Dnia 24 października 2012 roku w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Skarby jesieni". Konkurs skierowany był do uczniów klas od I do III Szkoły Podstawowej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 15 uczniów. Z klasy I - 11 uczniów oraz 4 uczniów z klasy III. Konkurs rozpoczłą się o godzinie 12:45 i trwał do godziny 13:30. Na pocztąku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Prace miały być tematycznie związane z jesienią, można było wykonać je dowolną technik i w dowolnym formacie. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość w wykonaniu, estetykę, wrażenie ogólne i dobrana technikę.

  Konkurs miał na celu: promowanie działalności świetlicy szkolnej, kształtowanie wyobraźni plastycznej, poznanie nowych technik plastycznych. Konkurs odbywał się pod okiem wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś. Prace oceniane były przez Pana Leszka Kołtuńskiego, Agnieszkę Chyb i Aleksandrę Miś.


  Konkurs plastyczny "Skarby jesieni"


  Konkurs plastyczny "Skarby jesieni"


  Konkurs plastyczny "Skarby jesieni"

  Wyniki uczniów:

 • I miejsce zajęła Alicja Gostyńska z kl. III SP
 • II miejsce zajął Damian Zakrzewski z kl. III SP
 • III miejsce zajął Adam Białkowski z kl. I SP
 • Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone dyplomami, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

  *********************************************************************************************

  Rok Szkolny 2011/2012

  Dnia 16 maja 2012r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły. Turniej skierowany był do uczniów z klas IV-VI SP i I-III PG. Wzięło w nim udział 25 uczniów. Turniej rozpoczął się o godz. 10:30. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem gry, poczym przystąpili do rozgrywek pod okiem pani wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś oraz sędziego pana Daniela Michalskiego.

  Wyniki uczniów ze szkoły podstawowej:

 • I miejsce zajął Gracjan Kida z klasy VI
 • II miejsce zajął Kuba Małecki z klasy IVa
 • III miejsce zajął Mateusz Wysocki z klasy VI
 • Wyniki uczniów z gimnazjum:

 • I miejsce zajął Michał Korba z klasy II B
 • II miejsce zajął Bartosz Korba z klasy I B
 • III miejsce zajął Bartosz Łapciak z klasy I B
 • Puchary i dyplomy zostanš wręczone zwycięzcom dnia 5 czerwca. Pozostali uczestnicy otrzymają nagrody pocieszenia.


  Turniej Warcabowy o Puchar Dyrektora Szkoły

  Dnia 04 kwietnia 2012r. w świetlicy Zespołu Szkół Raciążku odbył się Konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną. Do udziału w konkursie zgłosiło się 16 uczniów. Z klasy I a 3 uczniów, z klasy I b 9 uczniów i z klasy III 4 uczniów. Konkurs rozpoczął się o godz. 12:45 i trwał do godziny 13.30. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość w wykonaniu, estetyka, wrażenia ogólne i dobrana technika. Konkurs miał na celu: kształtowanie wyobraźni plastyczniej oraz poznanie nowych technik plastycznych.

  Konkurs odbywał się pod okiem wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś. Prace oceniane były przez Pana Leszka Kołtuńskiego, Agnieszkę Chyb i Aleksandrę Miś.


  Konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną


  Konkurs plastyczny na najładniejszą pisankę wielkanocną

  Wyniki:

 • I miejsce zajęła Martyna Bylicka z kl. IB SP
 • II miejsce zajęła Katarzyna Flis z kl. III SP
 • III miejsce zajęła Marta Stępkowska z kl. IB SP
 • Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Dziękujemy wszystkim uczniom z zaangażowanie i do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

  Dnia 27 marca 2012r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się Szkolny turniej warcabowy. Zawody skierowane były do uczniów z klas IV-VI SP i I-III PG. Wzięło w nim udział 16 uczniów. Turniej rozpoczął się o godz. 14.20. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem gry, a następnie przystšpili do rozgrywek pod okiem pani wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś.


  Turniej warcabowy

  Wyniki:

  Szkoła Podstawowa

 • I miejsce zajął Mateusz Wysocki z klasy VI
 • II miejsce zajęła Patrycja Klejbach z klasy VI
 • III miejsce zajął Michał Loksztajn z klasy VI
 • Publiczne Gimnazjum

 • I miejsce zajął Michał Korba z klasy II B
 • II miejsce zajął Bartosz Korba z klasy I B
 • III miejsce zajął Marek Graczyk z klasy I B
 • Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

  Dnia 19 Stycznia 2012r. w świetlicy odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Laurka Dla Babci i Dziadka" dla uczniów klas I-III SP. Zgłosiło się 14 chętnych uczniów. Konkurs rozpoczął się o godz. 12:25 i trwał do godz. 13:25. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu, prace można było wykonać dowolną techniką i w dowolnym formacie. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość w wykonaniu, estetyka, wrażenie ogólne i dobrana technika. Konkurs miał na celu kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz poznanie nowych technik plastycznych.

 • I miejsce zajął Szymon Kszemiński z kl. II SP
 • II miejsce zajęła Natalia Wypij z kl. III SP
 • III miejsce zajęła Dominika Chaberska z kl. II SP

 • konkurs plastyczny pod hasłem "Laurka Dla Babci i Dziadka"

  Pracę oceniane były przez Pana Leszka Kołtuńskiego, Agnieszkę Chyb i Aleksandrę Miś.

  Zwycięscy otrzymali nagrody oraz dyplomy, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.

  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszymy do kolejnych konkursów oraganizowanych przez naszą świetlicę

  .

  16 grudnia w naszej świetlicy odbyło się spotkanie z księdzem Szymonem Jastrzębskim wikariuszem naszej parafii. W spotkaniu uszestniczyli uczniowie klasy II SP. Tematem prelecji były tradycje bożonarodzeniowe, ksiądz przygotował prezentację multimedialną, w trakcie której dzieci odpowiadały na pytania związane z tradycjami świątecznymi. Głównym celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom "Czy znają własne zwyczaje i czy je należycie pielęgnują?.


  Spotkanie z księdzem Szymonem Jastrzębskim

  Dnia 6 grudnia 2011 roku w naszej świetlicy odbył się Turniej Warcabowy.

  Turniej skierowany był do uczniów klas od IV - VI SP i I - III PG. Wzięło w nim udział 14 uczniów. Turniej rozpoczął się o godz. 14:00. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem gry, po czym przystąpili do rozgrywek pod okiem wychowawczyni świetlicy pani Aleksandry Miś. Zozgrywki składały się z dwóch rund, z których każda trwał po 10min.

  Wyniki:

  Szkoła podstawowa

 • I miejsce zajął Jakub Małecki z klasy IVa
 • II miejsce zajął Mateusz Wysocki z klasy VI
 • III miejsce zajął Michał Loksztajn z klasy VI
 • Publiczne gimnazjum

 • I miejsce zajął Michał Korba IIb
 • II miejsce zajął Maciej Ćwikliński z klasy Ia
 • III miejsce zajął Bartosz Łapciak z klasy Ib

 • Turniej Warcabowy - 6 grudnia 2011 roku

  W dniu 18 listopada odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Jesienny pejzaż". Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III SP. Wzięło w nim udział 27 uczniów, którzy na początku zostali zapoznani z regulaminem konkursu. Celem konkursu było promowanie działalności świetlicy szkolnej, poznanie nowych technik plastycznych. Ogłoszenie wyników miało miejsce 25 listopada w świetlicy szkolnej o godz. 12:35.

  Prace oceniane były przez:

  pana Leszka Kołtuńskiego

  panią Agnieszkę Chyb;

  panią Aleksandrę Miś.

 • I miejsce zajęła Izabela Centkowska z klasy III SP
 • II miejsce zajęła Wanessa Bara z klasy III SP
 • III miejsce zajął Szymon Kulpa z klasy Ia SP
 • Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych kunkursów organizowanych przez naszą świetlicę.


  Konkurs plastyczny pod hasłem "Jesienny pejzaż"

  15 listopada odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną. Wzięli w nim udział uczniowie klasy III szkoły podstawowej. Tematem spotkania było "Dlaczego grzyby mogą być niebiezpieczne?". Pani pielęgniarka zapoznała uczniów z atlasem grzybów, omówliła zagrożenia wynikające z nieznajomości ich pochodzenia. Dzieci zadawały dużo ciekawych pytań dotyczących tego tematu. Na koniec uczniowie pięknie podziękowali pani pielęgniarce za przedstawiony im wykład.


  Uczniowie klas trzecich biorący udział w spotkaniu z panią pielęgniarką

  Dnia 27 października odbyło się spotkanie z panią dietetyk, w spotkaniu tym wzieli udzał uczniowie klas pierwszych. Pani dietetyk omówiła piramidę zdrowego odżywiania, uczniowie odpowiadali na pytania pani z zakresu zdrowego żywienia, rozwiązywali zagadki. Dzieci na koniec otrzymały kolorowanki - piramidy zdrowego odżywiania, a pani dietetyk rozdała im jabłka.


  Uczniowie klas pierwszych biorący udział w spotkaniu z panią dietetyczką

  opracowała pani Aleksandra Miś. Stronę edytował Jerzy Serafin (8.12.2011r.)

   

  *******************************************************************************************

  Rok Szkolny 2009/2010 oraz 2010/2011

  Panie: Agnieszka Ceglewska i Aleksandra Miś

  W Zespole Szkół w Raciążku od wielu lat działa świetlica szkolna

  Opiekę nad uczniami sprawują panie: mgr Agnieszka Chyb, mgr Aleksandra Miś oraz nauczyciele odbierający młodzież przyjeżdżającą rano autobusem szkolnym.

  Ŝwietlica szkolna jest miejscem w którym uczniowie mogą miło i przyjemnie spędzać czas. Przeznaczona jest dla tych, którzy oczekują na: rozpoczęcie lekcji, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, na swoich rodziców, (opiekunów) bądz na autobus szkolny. Panie ze świetlicy sprawują opiekę nad uczniami z Zespołu Szkół: Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum.

  W naszej szkole świetlica jest czynna:

  w poniedziałek i wtorek w godzinach od 8.00 do 15.15

  w środę i czwartek od 8.00 do 14.20

  w piątek od 8.00 do 13.30

  Ŝwietlica urządzona jest estetycznie, kolorowo i bezpiecznie. Znajdują się w niej tablice o charakterze dekoracyjnym oraz gabloty służące do ekspozycji prac dzieci. W skład jej wyposażenia wchodzą krzesła i stoliki, szafki, gry, zabawki, książki i czasopisma, telewizor, odtwarzacz DVD, magnetowid, radiomagnetofon z odtwarzaczem CD, filmy i bajki dla dzieci.

  Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie uczniom opieki przed lekcjami i po ich zakończeniu . Szczególną troską otoczone są dzieci dojeżdżające. Wychowawczynie świetlicy obecne są przy odjezdzie autobusu szkolnego, a także zwracają uwagę na bezpieczny powrót uczniów do domu.

  Spędzanie przez uczniów czasu w świetlicy powinno również sprzyjać ich wszechstronnemu rozwojowi - wzbogacać wiadomości, rozwijać umiejętności i wychowywać. Dlatego na zajęciach świetlicowych realizujowane są także zadania wychowawcze i dydaktyczne.

  Zajęcia w naszej świetlicy prowadzone są według tematów zaplanowanych na poszczególne miesiące i tygodnie. Dotyczą one najbliższego otoczenia dzieci, miejsca zamieszkania, rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kulturalne. Plan zajęć uwzględnia także dni uroczyste i tematykę świąteczną.

  W świetlicy obowiązuje ustalony regulamin, obejmuje on głównie zasady, które powinny być przestrzegane przez dzieci przebywające w świetlicy. Zabawa jest obok nauki podstawową formą aktywności dziecka. Dzieci uczęszczające do naszej świetlicy mają czas na dowolne zabawy zgodne ze swoimi upodobaniami, które staramy się odpowiednio kształtować.

  Rozmawiamy z dziećmi o ciekawych sposobach spędzania czasu, proponując im różnorodne gry. Odpowiednio dobrane zabawy, wyzwalają aktywność poznawczą i twórczą dzieci oraz wzbogacają ich wiadomości i doświadczenia.

  Dzieciom przebywającym w świetlicy oferujemy uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć świetlicowych, organizowane są między innymi:

  1. Zajęcia wzbogacające wiedzę:

 • pogadanki zgodne z tematem tygodnia, w czasie których uczniowie mają możliwość podzielenia się swoimi wiadomościami oraz przemyśleniami,
 • działania kształtujące umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy,
 • gra "Państwa miasta", quizy, zagadki, gry dydaktyczne, konkursy,
 • czytanie bajek, legend,
 • bajki i filmy edukacyjne,
 • pomoc w odrabianiu lekcji,
 • pogadanki wychowawcze - nauka umiejętnego radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych, prawidłowej samooceny oraz radzenia z własnymi emocjami.
 • 2. Zajęcia plastyczno - techniczne:

 • rysowanie kredkami ołówkowymi, świecowymi, pastelami,
 • malowanie farbami plakatowymi, akrylowymi,
 • "coś z niczego", czyli wykorzystanie różnorodnych materiałów do tworzenia prac według własnych pomysłów,
 • zabawy z bibułą karbowaną,
 • wycinanki, wydzieranki, wydrapywanki, wyklejanki,
 • malowanie odlewów gipsowych,
 • zabawa z plasteliną,
 • "papierowe cuda", czyli wykorzystanie kolorowego papieru jako tworzywa do różnych prac,
 • lepienie z masy solnej, z gliny.
 • 3. Zajęcia ruchowe:

 • ćwiczenia doskonalące sprawność fizyczną,
 • zabawa ze skakanką lub gumą,
 • zabawy w grupach.
 • 4. Zajęcia relaksacyjne wyciszające:

 • słuchowiska,
 • oglądanie bajek,
 • relaks przy muzyce,
 • zabawy w kole,
 • rozgrywki szachowe.
 • W naszej szkole działa również grupa aktywu świetlicy w skład której wchodzi 10 osób z klas I-II PG.

  W grupie tej każdy ma powierzone obowiązki tzn. są opiekunowie gier i puzzli, opiekunowie klocków i dekoracji oraz gazetek tematycznych, opiekunowie kwiatów i porządku w świetlicy oraz pomoc w wydawaniu mleka. Aktyw świetlicy wykonuje dekoracje zgodnie z aktualną porą roku i przystraja świetlicę dzięki czemu stwarza miłe i przytulne miejsce, w którym uczniowie mają warunki do wypoczynku, relaksu, zabawy, a także do odrabiania prac domowych.


  Od godziny 11.30 świetlica szkolna spełnia funkcję stołówki szkolnej. W tym czasie mogą przebywać uczniowie, którzy jedzą obiady. W stołówce wydawanych jest średnio 110 obiadów. Podczas spożywania posiłków zwracamy uwagę na kulturalne zachowywanie się przy stole. W świetlicy szkolnej wydawane jest również mleko dla uczniów (naturalne, waniliowe, truskawkowe , czekoladowe), które jest pełnowartościowym produktem zawierającym niezbędne dla organizmu składniki.

  W naszej codziennej pracy staramy się jak najlepiej wypełnić dzieciom czas ich pobytu w świetlicy, rozwijając różnorodne umiejętności, kształtując właściwe postawy. Dbamy, aby atmosfera w świetlicy była miła, przyjazna, by dzieci, często samotne wśród wiecznie zabieganych rodziców - znalazły u nas bezpieczną przystań.


  Bogate dekoracje wywołują uśmiech na twarzach i wprowadzają wszystkich gości w radosny nastrój


  Na gazetkach podobnie jak za oknami regularnie zmieniają się pory roku

   

  WAŻNE WYDARZENIA

  Konkurs plastyczny pt."Jesienny obrazek"

  Dnia 29 października 2010 r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Jesienny obrazek". Był on skierowany do uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 7 uczniów z klasy II SP.

  Konkurs rozpoczął się o godz. 11:45 i trwał do godziny 12:30. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Prace miały być tematycznie związane z jesienią. Można je było wykonać dowolną techniką i w dowolnym temacie. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość w wykonaniu, estetyka oraz wrażenie ogólne. Konkurs miał na celu: promowanie działalności świetlicy szkolnej, kształtowanie wyobraźni plastycznej i poznanie nowych technik plastycznych.

  Prace oceniane były przez panie: Agatę Żmirską - Zbraniec, Elżbietę Partycką i Aleksandrę Miś.

 • I miejsce zajęła Marita Kowalczyk
 • II miejsce zajęła Iza Centkowska
 • III miejsce zajęła Zofia Lewandowska

 • Uczniowie drugiej klasy biorący udział w konkurs plastyczny pt. "Jesienny obrazek"

  Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone dyplomami, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

   

  Turniej warcabowy

  Dnia 23 lutego 2010r. w naszej świetlicy szkolnej odbył się Turniej Warcabowy.

  Turniej skierowany był do uczniów klas od IV do VI Szkoły Podstawowej. Wzięło w nim udział 17 uczniów, 4 z klasy IV, 6 z klasy VA i 7 z klasy VI B. Rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 14.30 i trwał pełną godzinę. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem gry, po czym przystąpili do rozgrywek pod bacznym okiem wychowawczyni świetlicy - Aleksandry Miś i pana Marka Bylickiego. Turniej składał się z 4 rund, z których każda trwała po 8 minut. Trzy pierwsze miejsca zostały wyróżnione dyplomami oraz nagrodami.

 • I miejsce zajął Przemysław Rosikiewicz z kl. VI B
 • II miejsce zajął Łukasz Izydorczyk z kl. VI B
 • III miejsce zajął Michał Korba z kl. VI B
 • Konkurs plastyczny pt."Laurka dla Mamy"

  Dnia 21 maja 2010 r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Laurka dla Mamy". Był on skierowany do uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 12 uczniów, w tym 6 z klasy I, 2 z klasy II, 3 osoby z klasy III a i 1 osoba z klasy III b.

  Konkurs rozpoczął się o godz. 11:45 i trwał do godziny 12:30. Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. W regulaminie zastrzeżono, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria: sposób wykonania, pomysłowość w wykonaniu, estetyka, wrażenie ogólne i dobrana technika. Konkurs odbywał się pod bacznym okiem pani wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś.  Prace oceniane były przez panią Elwirę Mosielską - Serafin, Elżbietę Partycką i Aleksandrę Miś.

  Jury postanowiło przyznać następujące lokaty

 • I miejsce zajęła Dominika Klejbach z kl. III b
 • II miejsce zajęła Kinga Lewandowska z klasy III a
 • III miejsce zajęła Magdalena Pogorzały z klasy III a.
 • Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone dyplomami, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

   

  Konkurs plastyczny na najładniejszą Kartkę Wielkanocną

  Dnia 26 marca 2010 r. w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się konkurs plastyczny. Był on skierowany do uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej. Do udziału w konkursie zgłosiło się 12 uczniów, w tym 11 uczniów z klasy I i 1-na uczennica z klasy III B. Nad przebiegiem czuwała pani wychowawczyni świetlicy Aleksandry Miś.


  Na początku każdy z uczestników został zapoznany z regulaminem konkursu. Uczniowie dowiedzieli się, że przy ocenie będą uwzględniane następujące kryteria:

  sposób wykonania, pomysłowość, estetyka, wrażenie ogólne i dobrana technika.

  Konkurs miał na celu: promowanie działalności świetlicy szkolnej, kształtowanie wyobrazni plastycznej, poznanie nowych technik plastycznych.

  Prace oceniane były przez panią Elwirę Mosielską - Serafin, Agatę Żmirską i Aleksandrę Miś.

  Jury postanowiło przyznać następujące lokaty

 • I miejsce zajęła Katarzyna Zwolińska z kl. III b
 • II miejsce zajęła Natalia Wypij z kl. I
 • III miejsce zajęła Gabrysia Haberska z kl I
 • Trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone dyplomami, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

   

  Turniej warcabowy

  Dnia 23 lutego 2010r. w naszej świetlicy szkolnej odbył się Turniej Warcabowy.

  Turniej skierowany był do uczniów klas od IV do VI Szkoły Podstawowej. Wzięło w nim udział 17 uczniów, 4 z klasy IV, 6 z klasy VA i 7 z klasy VI B. Rozgrywki rozpoczęły się o godzinie 14.30 i trwał pełną godzinę. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem gry, po czym przystąpili do rozgrywek pod bacznym okiem wychowawczyni świetlicy - Aleksandry Miś i pana Marka Bylickiego. Turniej składał się z 4 rund, z których każda trwała po 8 minut. Trzy pierwsze miejsca zostały wyróżnione dyplomami oraz nagrodami.

 • I miejsce zajął Przemysław Rosikiewicz z kl. VI B
 • II miejsce zajął Łukasz Izydorczyk z kl. VI B
 • III miejsce zajął Michał Korba z kl. VI B


 •  

  Dnia 17 grudnia 2009 r. w naszej świetlicy odbył się turniej piłkarzyków stołowych.

  Turniej skierowany był do uczniów klas od IV do VI Szkoły Podstawowej. Udział wzięło 12 uczniów, w tym 3 uczniów z klasy IV, 3 uczniów z klasy V i 6 chłopców z klasy VI.

  Turniej rozpoczął się o godz.13.40 i trwał pełna godzinę. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem gry, po czym przystąpili do rozgrywek pod bacznym okiem wychowawczyni świetlicy-Aleksandry Miś. Turniej ten składał się z 4 rund, z których każda trwała po 7 minut.

  Trzy pierwsze miejsca zostały wyróżnione nagrodami oraz dyplomami, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

  WYNIKI

  I miejsce zajął Skubik Mateusz z klasy VI

  II miejsce zajął Korba Michał z klasy VI

  III miejsce zajął Wiśniewski Michał z klasy VI  Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i zapraszamy do kolejnych konkursów organizowanych przez naszą świetlicę.

   

  Dnia 30 października 2009 r. w naszej świetlicy odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "JESIENNE INSPIRACJE".

  Konkurs skierowany był do uczniów klas od I do III Szkoły Podstawowej. Chęć udziału zgłosiło się 17 uczniów, w tym 3 osoby z klasy I, 6 osób z klasy II, 1 osoba z klasy III a i 7 osób z klasy III b. Konkurs rozpoczął się o godz. 11.45 i trwał 45 minut. Prace miały być tematycznie związane z jesienią, można było je wykonać dowolną techniką i w dowolnym formacie. Celem konkursu było promowanie działalnoœci świetlicy szkolnej, kształtowanie wyobraźni plastycznej, poznanie nowych technik plastycznych.  Prace oceniane były przez panie Elwirę Mosielską-Serafin, Agnieszkę Chyb i Aleksandrę Miś.

  Oto wyniki:

  I miejsce zajęła Natalia Nowak z klasy II

  II miejsce zajęła Natalia Paryś klasy III b

  III miejsce zajęła Aleksandra Szudzik z klasy III b

  IV miejsce zajął Szymon Tomala z klasy III a

  Osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone dyplomami, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

  opracowała pani Aleksandra Miś. Stronę edytował Jerzy Serafin (16.04.2010)

   

  ****************************************************************************************

  Rok Szkolny 2007/2008

  W Zespole Szkół w Raciążku od wielu lat działa świetlica szkolna. Do końca roku szkolnego 2006/7 opiekę nad uczniami w świetlicy sprawowała wyłącznie pani Elżbieta Kwiatkowska. Z początkiem Roku szkolnego 2007/2008 dołącza do Niej pani mgr Agnieszka Ceglewska.

  Ŝwietlica szkolna jest miejscem, w którym dzieci mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas, zarówno przed rozpoczęciem jak i po zakończeniu zajęć lekcyjnych, oczekując na autobus szkolny. Panie ze świetlicy sprawują opiekę nad uczniami z całej szkoły zarówno Szkoły Podstawowej jak i Publicznego Gimnazjum.

  W naszej szkole świetlica jest czynna w poniedziałek w godzinach od 7.30 do 14.30, we wtorek, środę i czwartek od 7.30 do 15.15 oraz w piątek od 7.30 do 13.30.

  Ŝwietlica wyposażona jest w telewizor, odtwarzacz DVD, magnetowid, radiomagnetofon z odtwarzaczem CD. Sprzęt ten wykorzystywany jest nie tylko w świetlicy. Korzystają z niego uczniowie i nauczyciele na lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych.

  Praca w świetlicy szkolnej oparta jest na rocznym planie pracy opracowanym przez panie wychowawczynie świetlicy. Plan pracy składa się z działu organizacyjnego, wychowawczo-opiekuńczego i dydaktycznego. Głównym celem świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Szczególna troską otoczone są dzieci dojeżdżające. Wychowawczyni świetlicy obecna jest przy odjeździe autobusu szkolnego a także zwraca uwagę na bezpieczny odjazd uczniów do domu. Dzieciom przebywającym w świetlicy oferuje się uczestnictwo w różnorodnych formach zajęć świetlicowych., organizowane są między innymi:

 • zajęcia plastyczno-manualne: rysowanie ołówkiem, kredkami, malowanie farbami, wycinanki, wydzieranki, itp.
 • żywe słowo: czytelnictwo, scenki dramowe,
 • zajęcia rekreacyjno-ruchowe: zabawy na świeżym powietrzu, spacery, zabawy w grupach,
 • zajęcia dydaktyczne: zabawy słowne, krzyżówki, rebusy, zgadywanki, doskonalenie czytania,
 • zajęcia z wykorzystaniem środków audiowizualnych: oglądanie bajek i programów dla dzieci,
 • realizowanie edukacji prozdrowotnej, profilaktycznej proekologicznej.
 • Nasi uczniowie mają również czas na swobodne zabawy, zgodnie z ich zainteresowaniami, korzystają z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Wśród różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe, dlatego poświęca im się w świetlicy dużo czasu. W świetlicy wydzielony jest kącik na gazetki okolicznościowe, prace uczniów, wiedzę zdrowotną, oraz higienę i bezpieczeństwo w czasie zabaw.

  Prace uczniów eksponowane są na gazetkach ściennych, dekorujących świetlicę, pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy biorą czynny udział w zajęciach plastycznych. W ramach działalności dydaktycznej świetlica umożliwia uczniom odrabianie lekcji i pomoc uczniom słabszym.

  Została również ustanowiona grupa aktywu świetlicy, która składa się z 8 osób z klasy V SP. W grupie tej każdy ma powierzone obowiązki, zgodnie z nadanymi funkcjami tzn. są opiekunowie gier i puzzli, opiekunowie klocków i dekoracji oraz gazetek, opiekunowie kwiatów i porządku na świetlicy oraz pomocnicy w wydawaniu mleka. Aktyw świetlicy wykonuje dekoracje zgodnie z aktualną porą roku i przystraja świetlicę, dzięki czemu stwarza miłe i przytulne miejsce, w którym uczniowie mają warunki do wypoczynku, relaksu, zabawy, a także do odrobienia prac domowych.

  W ramach świetlicy działa stołówka szkolna, z której korzysta 115 uczniów w tym 85 obiadów finansowanych przez G.O.P.S.. W czasie trwania posiłków zwracamy uwagę na kulturalne zachowanie się przy stole. W świetlicy szkolnej wydawane jest również mleko dla uczniów. Mleko w dzieciństwie to zastrzyk zdrowia na całe życie, jako pełnowartościowy produkt zawiera wszystkie potrzebne dla organizmu składniki. Mleko smakowe równie odżywcze jak mleko zwykłe i dużo zdrowsze od napojów gazowanych i niegazowanych. Mleko to dotowane jest z funduszy Unii Europejskiej.

  W październiku wychowawczyni świetlicy wraz z aktywem w ramach akcji "Góra Grosza" zorganizowała zbiórkę monet groszowych (od 1gr. do 50gr.) w celu pomocy dzieciom osieroconym. Udało się zebrać około 1758 monet groszowych (tj. 52,74zł).

  W ramach akcji: "Cała Polska czyta dzieciom", od października do grudnia wychowawcy świetlicy wspólnie z opiekunem biblioteki szkolnej przystąpiły do akcji czytania baśni i legend poprzez 15-minutowe głośne czytanie dzieciom przebywającym w świetlicy szkolnej. W ramach tej akcji uczniowie rozwiązywali rebusy, krzyżówki, wykonywali ilustrację ulubionej postaci. Został również zorganizowany konkurs na najładniejszy i najciekawszy prezent dla książkowego misia, do którego przystąpiły dzieci od I-IV klasy SP przygotowując prezenty w postaci rysunku, podarunku (np. beczułka miodku), ilustrowanej książeczki, misia z włóczki itp.


  Pan Robert Drążkowski czyta dzieciom

  W kwietniu w ramach realizacji programu "Trzymaj formę" w świetlicy szkolnej zostały podjęte działania w zakresie kształtowania pro zdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promowanie aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety bogatej w składniki pokarmowe i witaminy. Przeprowadzone zostały pogadanki na temat zdrowego odżywiania, uczniowie wykonali gazetki ścienne pod tytułem: "Piramida zdrowia - zasady zdrowego odżywiania", "Jadamy owoce i warzywa", "Owoce i warzywa źródłem witamin". Aktyw świetlicy wykonał z masy solnej figurki owoców i warzyw, które zostały umieszczone na świetlicowej półce i przypominając o zdrowym odżywianiu. 8 kwietnia uczniowie z aktywu przygotowali własnoręcznie surówki i sałatki z warzyw i owoców, tworząc przy tej okazji mini książeczkę kucharską. Każdy uczestnik mógł skosztować surówki przy wspólnym świetlicowym stole.

  Dnia 15 kwietnia w świetlicy Zespołu Szkół w Raciążku odbył się Mini Konkurs Warcabowy. Konkurs ten skierowany był do uczniów klas od III do V Szkoły Podstawowej. Udział wzięło 22 uczniów, w tym 4 dziewczyny i 18 chłopców. Rozgrywki warcabowe rozpoczęły się o godzinie 13.30 i trwały pełną godzinę. Uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem gry w warcaby, po czym przystąpili do rozgrywek pod bacznym okiem pani wychowawczyni świetlicy - Agnieszki Ceglewskiej oraz pana ochroniarza - Roberta Drążkowskiego, który nadzorował konkurs naliczając punkty. Warcabiści i warcabistki rozegrali 4 rundy, z których każda trwała po 7 minut.

  Za udział w konkursie każdy uczestnik otrzymał dyplom, a trzy pierwsze miejsca zostały nagrodzone.

  I Miejsce zajął Michalski Mateusz z klasy V  **********************************************************************************************

  Lata 2004-2006

  W Zespole Szkół w Raciążku funkcjonuje świetlica szkolna, którą prowadzi pani Elżbieta Kwiatkowska . Wychowawczyni czuwa nad uczniami naszej szkoły już od wczesnych godzin porannych. Wiele dzieci, które są dowożone z okolicznych mniejszych miejscowości od godziny 7:30, może liczyć na fachową opiekę i pomoc z jej strony. Dlatego w świetlicy jest zawsze gwarno i wesoło. Ponadto młodzież naszej szkoły przyciąga dobre wyposażenie znajdujące się w tym pomieszczeniu, między innymi sprzęt audio wizualny oraz różnego rodzaju gry planszowe rozwijające wiedzę ogólną.

  Prawie na każdej przerwie, a szczególnie po lekcjach można tu spotkać mnóstwo uczniów spędzających swój wolny czas na grach i zabawach lub odrabiających swoje prace domowe. Wielu młodych chętnie odwiedza świetlicę chcąc się podzielić swymi wrażeniami z minionego dnia spędzonego w szkole.

  Pewna część czasu pracy świetlicy jest wykorzystana na pogadanki o zagrożeniu płynącym ze strony alkoholu, nikotyny i narkotyków. O pracy nad tym problemem społecznym mogą świadczyć liczne gazetki tematyczne zamieszczane regularnie w gablotach.

  W świetlicy dba się również o zdrowie naszych podopiecznych. W jej obszarze wydawane jest regularnie wielosmakowe mleko w kartonikach, za które uczniowie płacą tylko 63 grosze. Z tej formy promowania zdrowego odżywiania korzysta aż 80 osób.


  Od godziny 11:30 świetlica szkolna spełnia funkcję stołówki szkolnej. Wtedy w tym pomieszczeniu mogą przebywać tylko ci uczniowie, którzy jedzą obiady. W naszej stołówce wydawanych jest około 120 posiłków w tym 89 bezpłatnych finansowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.


  Po zakończonym obiedzie i zakończonych zajęciach szkolnych ponownie przybywają uczniowie, którzy czekają na odjazd do domu środkami lokomocji tj.: BUS szkolny lub PKS liniowy. W międzyczasie odrabiają zadane prace domowe, pomagają sobie wzajemnie, grają w gry stolikowe, oglądają filmy z kaset wideo lub słuchają muzyki.

  Marzeniem wszystkich uczniów i pedagogów jest rozbudowa świetlicy, ponieważ obecne pomieszczenie jest zbyt małe.

  Opracowali: Agnieszka Ceglewska, Elżbieta Kwiatkowska oraz Aleksandra Miś. Stronę edytował Jerzy Serafin (21.09.2019)  © js