III Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki LudowejIII Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej Raciążek 2008
 

Dnia 14 kwietnia w Zespole Szkół w Raciążku odbył się III Powiatowy Konkurs Dziecięcej Piosenki Ludowej. Inicjatorką przedsięwzięcia odbywającego się już po raz trzeci jest pani mgr Ewa Zabłocka. Organizatorem był Zespół Szkół w Raciążku przy współpracy Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Raciążku. Przybyli również zaproszeni znamienici goście m.in. pani poseł Domicela Kopaczewska oraz pani wójt Gminy Raciążek Wiesława Słowińska, które to objęły honorowy patronat nad Konkursem. Zaproszenie przyjęli także pani Beata Stachowiak - wizytor szkół z Kuratorium we Włocławku, ksiądz proboszcz Marian Kuszyński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Leczniczo - Opiekuńczego w Raciążku pan Andrzej Karaśkiewicz, dyrektor Publicznego Przedszkola w Raciążku pani Mariola Zaręba, dyrektor Domu Kultury pani Agata Ceglewska, przewodnicząca Rady Rodziców pani Halina Kołtuńska oraz pani Jadwiga Aleksandrowicz z Gazety Kujawskiej.

Na początku wszystkich przybyłych powitał Dyrektor Zespołu Szkół w Raciążku pan Zdzisław Pietrzak. Uroczyście ogłosił Konkurs za otwarty. Następnie głos zabrała pani poseł Domicela Kopaczewska, która w swoim wystąpieniu przypomniała jak doniosłą rolę odgrywa muzyka ludowa w kulturze naszej Ojczyzny.


Dyrektor Zespołu Szkół w Raciążku pan Zdzisław Pietrzak uroczyście przywitał gości oraz ogłosił otwarcie Konkursu.


Pani poseł Domicela Kopaczewska w swoim wystąpieniu przypomniała jak doniosłą rolę odgrywa muzyka ludowa w kulturze naszej Ojczyzny, Po prawej stronie pani Ewa Zabłocka - inicjatorką przedsięwzięcia

Konkurs prowadziła pani Ewa Zabłocka. Na wstępie powitała wszystkich uczestników i przedstawiła skład jury: przewodniczący Jerzy Serafin, członkowie pani Mirosława Wojciechowska oraz pani Krystyna Ceglewska. O 10:15 rozpoczęto przesłuchania.


Konkurs odbywał się w 2 kategoriach wiekowych. Młodsza kategoria 6 - 7 lat oraz dla dzieci starszych, kategoria 8 - 9 lat. W konkursie wzięło udział ponad 50 dzieci. Uczestnicy przybyli z różnych stron naszego powiatu m.in.: z Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim, z Przedszkola Samorządowego Nr 2 w Ciechocinku, z Publicznego Przedszkola w Raciążku oraz ze Szkół Podstawowych z Brudnowa, Ciechocinka, Ostrowąsa i Raciążka.
O 12:30 jury udało się na obrady.

W tym czasie dzieci obejrzały pokaz multimedialny pt. "Bezpieczeństwo w Internecie" przygotowany przez panią Edytę Kochanowską. Następnie przybyli goście uczestniczyli w zabawach ludowych oraz zostali obdarowani słodkościami.

Przed ogłoszeniem wyników uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali przybyłym gościom przedstawienie zatytuowane "Legenda o sercu".

Około godziny 13:15 przewodniczący jury mgr Jerzy Serafin odczytał wyniki. Następnie wręczono nagrody i dyplomy.

W kategorii dzieci młodszych:

I miejsce zajęła Julia Izydorczyk za piosenkę "Czerwone jabłuszko" ZS Raciążek

II miejsce Joanna Mańkowska za piosenkę "Karliku, Karliku" ZS Raciążek

III miejsce Klaudia Zglińska za piosenkę "Uciekła mi przepióreczka" ZS Raciążek

Przyznano również 3 wyróżnienia:

 • Natalii Boruszka
 • Weroniki Kozłowskiej
 • Martyny Majchrzak
 • W kategorii duety postanowiono przyznać 1 wyróżnienie dla Matyldy Pietrzykowskiej oraz Jakuba Ŝmigielskiego z Samorządowego Przedszkola Nr 2 w Ciechocinku

  W kategorii dzieci starszych:

  I miejsce zajęła Julia Gronowska za piosenkę "Kaszubskie abecadło" SP Brudnowo

  II miejsce Paula Raszka za piosenkę "Kujawiak o wiośnie" ZS Raciążek

  III miejsce ex aequo Michał Małecki za piosenkę "Na wójtowej roli"

  oraz Malwina Serafin za piosenkę "W moim ogródeczku" ZS Raciążek

  Przyznano również 2 wyróżnienia:

 • Łukasz Szczerbetka
 • Oliwia Wesołowska
 • W kategorii zespoły przyznano II miejsce zespołowi "Mamrotki" z SP Ciechocinek


  Zespół "Mamrotki" z SP Ciechocinek

  Na zakończenie przewodniczący jury dokonał podsumowania przebiegu konkursu. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim dzieciom za prezentacje, a rodzicom i opiekunom za ogrom pracy włożony w przygotowanie do konkursu. Przypomniał o doniosłej roli jaką pełni muzyka i śpiew w życiu człowieka. Poprosił zgromadzonych, aby starali się czerpać z oryginalnej twórczości ludowej, a nie ograniczali się tylko do nowoczesnych aranżacji znacznie odbiegających od prawdziwego folkloru. Po ceremonii wręczenia nagród zebranych pożegnała pani mgr Ewa Zabłocka, a Pan Dyrektor Zespołu Szkół w Raciążku mgr Zdzisław Pietrzak ogłosił oficjalne zakończenie festiwalu.


  Od lewej panie Mariola Lewandowska, Mirosława Wojciechowska oraz Ewa Zabłocka - inicjatorka konkursu, Michał Małecki oraz Malwina Serafin z klasy II


  Zdobywcy czołowych miejsc konkursu wraz z panią Ewą Zabłocką

  Każdy z uczestników z nagrodą i dyplomem oraz uśmiechem na twarzy opuścił mury Zespołu Szkół w Raciążku.

  Opracował i edytował Jerzy Serafin (14.04.2008). Zdjęcia wykonali Daniel Michalski i Jerzy Serafin  © wwj