Rocznica Konstytucji Trzeciego Maja 2015

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja 2015

Panie: Karolina Sztuczka i Aleksandra Miś oraz pan Jakub Graczyk

W czwartek w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Zdzisław Pietrzak, który powitał wszystkich przybyłych. Następnie wszyscy zgromadzeni wysłuchali montażu słowno-muzycznego o tematyce patriotycznej, który przygotowali uczniowie z klasy IV a i IV b SP i I PG.

Rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów Polski, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. W okresie międzywojennym była wielkim świętem państwowym. Po drugiej wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano jej obchodzenia.

Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował się przywrócić ją jako święto państwowe - Dzień 3 Maja jest rocznicą uchwalenia pierwszej europejskiej konstytucji w 1791 roku.

Po części artystycznej wręczono uczniom nagrody za udział i zajete wysokie lokaty w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "KLIO" oraz XIX Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Wesoła Nutka".

Na zakończenie dyrektor szkoły pan Zdzisław Pietrzak podziękował aktorom za przygotowanie apelu.

Dnia 3 maja 2015 roku przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli we Mszy Świętej, po której delegacja pracowników szkoły udała się pod pomnik, gdzie uroczyście złożono wiązankę kwiatów.

Zdjęcia wykonała pani Elwira Mosielska-Serafin. Opracował i edytował pan Jerzy Serafin (3.05.2015r)