Akcja prozdrowotna

Akcja prozdrowotna pt. "Śniadanie Daje Moc".

Panie: Agnieszka Chyb oraz Ewa Zabłocka

Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!

Już po raz trzeci uczniowie Zespołu Szkół w Raciążku przystąpili do ogólnopolskiego programu Śniadanie Daje Moc. W tym roku swój udział w akcji zgłosili pierwszoklasiści wpierani przez szkolne koło PCK. W Klasowym Klubie Śniadaniowym, krok po kroku, uczniowie poznawali 12 zasad zdrowego żywienia. Dzięki nim dowiedzieli się, jak poszczególne składniki znajdujące się w pokarmach wpływają na funkcjonowanie ich organizmów. Aktywnie zgłębiali swoją wiedzę wykonując różne doświadczenia np. z coca-colą. Układali hasła, rymowanki o zdrowiu. Tworzyli barwne prace plastyczne o dobrych nawykach żywieniowych, którymi dekorowali klasę. Dyskutowali także na temat obejrzanych filmów, czy prezentacji mówiących o zdrowym stylu życia oraz zachowaniu się przy stole. Wspierani przez rodziców uczestniczyli w zakupach zdrowej żywności oraz w pieczeniu niezwykłych ciast owocowo-warzywnych np.: szpinakowych, dyniowych, marchewkowych czy z białej fasoli. Bardzo starannie przygotowali się do wyjątkowego dnia, Dnia Zdrowego Śniadania. Na to niezwykłe wydarzenie zaprosili dyrekcję szkoły, nauczycieli, rodziców, media, starszych uczniów, by wspólnie z nimi poznawać nowe smaki. Razem ze szkolnym kołem PCK, opiekunami przedsięwzięcia p. Agnieszką Chyb i p. Ewą Zabłocką oraz rodzicami uczyli się przygotowywać smaczne, zdrowe, kolorowe, drugie śniadanie. Oczywiście, wena twórcza należała do samych uczniów, którzy z zaaranżowanych stołów w postaci wysp: owocowej, warzywnej czy deserowej komponowali własne śniadanie. Finezji kanapkowej nie było końca. Powstawały kanapki-żaglowce, kanapki-stworki, owocowe jeże, pyszne sałatki, warzywne przekąski itp. Tego dnia wszystkie smakołyki znikały w zaskakującym tempie. Z wielkim apetytem pierwszacy spożywali je przy wspólnym stole razem z zaproszonymi gośćmi. Uczniowie ze szkolnego koła PCK wraz z opiekunem p. Agnieszką Chyb propagowali także Dzień Zdrowego Śniadania wśród starszych uczniów szkoły, zapraszajšc ich do konsumpcji kolorowych kanapek, ciast warzywnych czy owocowych przekąsek czyli zdrowego co nieco w specjalnie zaaranżowanym punkcie śniadaniowym. Zainteresowanie społeczności uczniowskiej było ogromne. Tego dnia uczniowie Zespołu Szkół w Raciążku poczuli wielką moc, moc zdrowia.

Opracowała pani Ewa Zabłocka. Zdjęcia wykonał pan Jakub Graczyk. Edytował pan Jerzy Serafin (08.11.2016r)