Uroczysty koncert

Uroczysty koncert pieśni i poezji powstańczej Warszawy "W najsmutniejszym z polskich miast..."

Pani Teresa Neumann, pani Renata Pietrusińska oraz pani Katarzyna Stężewska

14 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się koncert pieśni i poezji powstańczej Warszawy "W najsmutniejszym z polskich miast..." zorganizowany przez młodzież i nauczycieli pod patronatem Wójta Gminy Raciążek pani Wiesławy Słowińskiej. Koncert ten to z jednej strony kolejne przedsięwzięcie w ramach "Roku dla Niepodległej", z drugiej - wspaniałe zakończenie działań naszej młodzieży w ramach kampanii "BohaterON - włącz historię", mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Całe przedsięwzięcie służyło również promocji postaw patriotycznych w środowisku lokalnym i zaangażowaniu w to jak najszerszej grupy osób. Organizatorom imprezy udało się cel osiągnąć.

Realizując autorski scenariusz, do udziału w koncercie organizatorki - panie Renata Pietrusińska, Katarzyna Stężewska i Teresa Neumann, zaprosiły byłych absolwentów naszej szkoły, ich kolegów i znajomych ze studiów. Ponadto udział brał szkolny zespół wokalny prowadzony przez pana Jerzego Serafina, a także młodzież szkolna, która recytowała poezję, odgrywała scenki. Przy pomocy nauczycieli i rodziców zostały odpowiednio dobrane stroje i rekwizyty, przygotowano ciekawą dekorację, wykorzystując między innymi prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież naszej szkoły. Prowadzący koncert uczniowie: Maja Marciniak i Szymon Kulpa wprowadzili widzów w klimat powstańczej Warszawy. Prezentowane wiersze, wspomnienia, utwory muzyczne ukazywały słuchaczom okrucieństwo wojny, zmagania warszawiaków z codzienną okupacyjną rzeczywistością, która jednak nie była pozbawiona nadziei, uśmiechu i ogromnej wiary w zwycięstwo. Uczestnicy koncertu przeżywali śmierć małego powstańca, ból matki opłakującej śmierć syna, przysypanego gruzami walącego się muru, dramat powstańców przemieszczających się ciasnymi, pełnymi nieczystości kanałami w różne punkty Warszawy. Byli też świadkami wielkiej życzliwości i troski o drugiego człowieka, tęsknoty za miłością i światem bez wojny. O tych pięknych, ale trudnych chwilach, śpiewali w swoich utworach uczestnicy koncertu: absolwenci Wydziału Edukacji Muzycznej w Bydgoszczy Agata Bobrowska (absolwentka naszego gimnazjum), Justyna Klimek, Piotr Stocki, absolwentki naszego gimnazjum - Paulina Gbiorczyk, Sara Lityńska, Ewelina Sobocińska, Julia Izydorczyk oraz Weronika Chlewicka - uczennica Zespołu Szkół w Bądkowie, a także uczennice naszej szkoły - Paulina Serafin, Martyna Włodarska i Alicja Woźniak. Piękne utwory powstańczej Warszawy usłyszeliśmy również w wykonaniu szkolnego zespołu wokalnego. Wiersze, wspomnienia oraz bardzo realistyczne scenki zaprezentowali: Izabela Centkowska, Alicja Gostyńska, Natalia Grzegórska, Gabrysia Haberska, Weronika Lewandowska, Zofia Kołowrocka, Oliwia Sobczak, Julita Wilamowska, Katarzyna Woźniak, Zuzanna Zgubińska, Michał Izydorczyk, Szymon Kozłowski, Remek Raszka, Oskar Rosikiewicz, Janek Sobczak, Mateusz Stodólny, Krystian Wyborski.

Koncert zakończono uhonorowaniem wszystkich uczestników okolicznościowymi plakietkami przygotowanymi specjalnie na tę okazję (przedstawiają małego powstańca), a uczestnicy indywidualni, spoza naszej szkoły, otrzymali w ramach podziękowania pamiątkowe medaliony. Uroczystości wręczenia dokonali pani wójt Wiesława Słowińska i dyrektor szkoły pan Zdzisław Pietrzak. W słowach skierowanych do uczestników koncertu pani wójt podziękowała za piękną uroczystość organizatorom - paniom Teresie Neumann, Renacie Pietrusińskiej i Katarzynie Stężewskiej oraz panu Jerzemu Serafinowi za przygotowanie zespołu wokalnego, a także wszystkim wykonawcom. Słowa podziękowania skierowała do wszystkich, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości również wicedyrektor szkoły pani Renata Pietrusińska, koordynator projektu "BohaterON - włącz historię".

Po koncercie goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu i Powstaniu Warszawskiemu, którą udostępnił nam IPN-Delegatura w Bydgoszczy. Wystawę wzbogacono dodatkowymi eksponatami: replikami broni z czasów II wojny światowej i okresu późniejszego, umundurowaniem i innymi militariami, które udostępnili nasi uczniowie - Maciej Woźniak, Igor Łupina oraz Bartosz Sztuczka. Następnie wszyscy uczestnicy koncertu przeszli do sali ozdobionej barwami narodowymi, gdzie przy ciastku (przygotowanym też z elementami biało - czerwonymi) i filiżance kawy bądź herbaty mogli porozmawiać z wykonawcami, podzielić się wrażeniami. O słodki poczęstunek zatroszczyła się Rada Rodziców naszej szkoły.

Oto fotograficzny skrót z wydarzenia.

Zespół Wokalny pod kierunkiem pana Jerzego Serafina

Opracowała pani Renata Pietrusińska. Konsultacje pani Teresa Neumann. Zdjęcia wykonał pan Jakub Graczyk. Edytował pan Jerzy Serafin (18.03.2018r)