Dzień Odzyskania Niepodległości 2016

panie: Elżbieta Ceglewska, Renata Pietrusińska oraz państwo Elwira i Jerzy Serafin

10 listopada 2016 roku w wigilię Święta Odzyskania Niepodległości w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Raciążku miały miejsce dwa uroczyste apele. Pierwszy rozpoczął się o godzinie 10:00 i był przeznaczony dla społeczności szkolnej. Zebranych powitał dyrektor szkoły pan Zdzisław Pietrzak. Następnie widzowie mieli możliwość zapoznania się z nowoczesną lekcją historii. Występujących Uczniów z klasy IV przygotowały do tego trudnego zadania panie Elżbieta Ceglewska i Renata Pietrusińska. Występujący młodzi aktorzy za pomocą wierszy, dialogów oraz tablicy z chronologicznie ułożonymi wydarzeniami z dziejów naszej Ojczyzny przypomnieli ciężką i długą drogę naszych przodków do odzyskania niepodległości. Nie zabrakło też muzyki Fryderyka Chopina. A wszystko to było przeplatane pieśniami patriotycznymi i piosenkami legionowymi w wykonaniu zespołu wokalnego o rozszerzonym składzie. Pierwszy raz w historii szkoły występowało ponad 50 chórzystów. Poprzez śpiew tak wielu młodych ludzi mogło czynnie uczestniczyć w żywej lekcji historii. Do występu wokalnego przygotowali uczniów państwo Elwira i Jerzy Serafin. Występ zakończyła piosenka "Ojczyzna" z rep. Marka Grechuty w wykonaniu utalentowanej uczennicy gimnazjum Sary Lityńskiej. Dekoracje wykonała pani Aleksandra Miś. Serdecznie dziękujemy również pani Mirosławie Sekuła za wykonanie napisu.

O godzinie 16:00 z Urzędu Gminy w Raciążku wyruszył korowód przedstawicieli wszystkich placówek z terenu całej gminy. Również delegacja naszej szkoły na czele z panem dyrektorem Zdzisławem Pietrzakiem - złożyła kwiaty pod pomnikiem uczestników walk o wolność i niepodległość Polski w Raciążku.

O godzinie 16:30 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Raciążku przedstawienie powtórzono dla przybyłej społeczności mieszkańców z terenu gminy. Występ poprzedził mini koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pogadanka historyczna, którą wygłosiła wójt Gminy Raciążek pani Wiesława Słowińska. Praca naszych uczniów została nagrodzona gromkimi oklaskami przybyłych gości.

Opracował pan Jerzy Serafin. Zdjęcia wykonał pan Jakub Graczyk. Edytował pan Jerzy Serafin (11.11.2016r)