Dzień Odzyskania Niepodległości 2018



Dzień Odzyskania Niepodległości 2018
 
panie: Teresa Neumann, Katarzyna Stężewska oraz pan Jerzy Serafin

 

11 listopada 2018 r. nasza szkoła włączyła się w obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na początku dyrekcja, nauczyciele, chętni uczniowie i ich rodzice wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, po której rozpoczęła się część artystyczna "Bez tej miłości nie można żyć", przygotowana przez uczniów klas VIII a i III gimnazjum oraz opiekunów - panie: Teresę Neumann i Katarzynę Stężewską.

Fabuła przedstawienia osnuta była na historii trojga bohaterów (Wędrowca i dwojga młodych ludzi), którzy czuli się zagubieni we współczesnym świecie i próbowali odnaleźć odpowiedź na pytanie: "czy można kochać przez całe życie tego samego człowieka, tę samą ojczyznę?". Z pomocą przyszła im tajemnicza postać. Zaprosiła ich ona do wędrówki przez dzieje naszej Ojczyzny, począwszy od bitwy pod Grunwaldem, walki poetów renesansowych o prawa języka ojczystego w literaturze, przez zabory i tęsknotę wielu Polaków za Ojczyzną, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, I i II wojnę światową, walkę z komunistycznym reżimem i obrady okrągłego stołu. Opowiedzianym historiom towarzyszyły piękne piosenki, które zostały wykonane przez zespół wokalny "Serafinki", przygotowany przez pana Jerzego Serafina oraz absolwentkę naszego gimnazjum - panią Agatę Bobrowską.

Przy muzyce Szopena tajemnicza postać zrzuciła ciemną pelerynę i zdradziła, kim jest naprawdę. Okazało się, że to nasza Ojczyzna. Wędrowiec i młodzi ludzie założyli jej na głowę wianek z maków i kłosów pszenicy, dali jej także szarfę z napisem wolność (a więc z tą wartością, o którą Polska tak długo walczyła). Nastąpiło "uzdrowienie" trojga bohaterów. W końcu i oni zauważyli, że bez miłości do ojczyzny nie można żyć.

Ostatnia data, o jakiej wspomnieli prowadzący część artystyczną, to 11 listopada 2018 roku. Młodzi ludzie, biorący udział w przedstawieniu, właśnie tego dnia chcieli udowodnić, że są patriotami i są dumni z tego, iż są Polakami. O miłości do Ojczyzny mówiła nawet pięcioletnia dziewczynka - Daria Chyb. Następnie uczniowie złożyli życzenia Polsce z okazji jej setnych urodzin, specjalnie dla niej zaprezentowali układ taneczny z biało-czerwonymi parasolami. Podczas uroczystości nie brakło też tortu ze świeczkami, którego symboliczny kawałek dla Niepodległej ukroiła Pani Wójt.

Po części artystycznej i przemówieniu Pani Wójt oraz Przewodniczącego Rady Gminy wszyscy uczestnicy obchodów wyruszyli pod Pomnik Walk o Wolną Polskę. Biało - czerwony marsz ulicami Raciążka prowadził nie byle kto, bo Józef Piłsudski na Kasztance. Ściągnięcie tak ważnej "osoby" do naszej miejscowości było zasługą pani Katarzyny Stężewskiej.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy panu Jackowi Kulpie z Ciechocińskiego Klubu Jeździeckiego "Bonanza" za wcielenie się w rolę Marszałka Piłsudskiego.

Ostatnim punktem uroczystości było złożenie przez Dyrekcję Szkoły i Ojczyznę kwiatów pod Pomnikiem Walk o Wolną Polskę.

W części artystycznej wystąpili: Patrycja Centkowska, Dominika Chaberska, Alicja Gostyńska, Natalia Grzegórska, Maja Marciniak, Wanessa Nocna, Justyna Pietrzak, Barbara Szuflicka, Paweł Szudzik, Wiktoria Zabłocka, Olga Zielińska, Krzysztof Dębski, Marcin Grzanka, Szymon Kozłowski, Szymon Kulpa, Szymon Wierzbowski.

Życzenia dla Niepodległej przedstawiły: Dagmara Madajczyk, Julia Sołoczyńska i Natasza Wawrzonkowska.









 

Opracowała pani Teresa Neumann. Zdjęcia udostępnili: pani Beata Iskra-Andrzejewska, pani Mirosława Sekuła i Ciechociński Klub Jeździecki "Bonanza". Edytował pan Jerzy Serafin (13.11.2018r)



© wwj