Dzień Ziemi 2018

Panie Aleksandra Miś i Jadwiga Olejniczak

Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, ale pierwszy, amerykański dzień ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku i według ONZ to oficjalny Dzień Ziemi. Miesiąc później 22 kwietnia 1970 roku odbyła się manifestacja ekologiczna w której wzięło udział 20 milionów amerykanów! Aby uczcić ten dzień obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi wyznaczono na 22 kwietnia. Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi - dzięki temu można więc zrobić więcej dla naszej planety. Największe do tej pory obchody Dnia Ziemi odbyło się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około miliarda ludzi. W trzydziestą rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został aktor Leonardo DiCaprio. Hasłem kampanii Dnia Ziemi 2018 roku jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero 1990 roku, od tej pory jest obchodzony w całej Polsce. Dzień Ziemi to oficjalne zjazdy, obrady, konferencje, wiele miast organizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie czegoś ekologicznego. Pozbieraj śmieci na trawniku na swoim osiedlu, oddaj elektrośmieci do recyklingu, posadź drzewko albo naucz kogoś segregowania śmieci. Zrób coś dobrego dla ziemi w jej dniu. Piosenką najczęściej kojarzoną z ekologią jest hit Michaela Jacksona Earth song - pieśń ziemi. Zarówno teledysk jak i piosenka opowiadają o wywoływanych przez człowieka katastrofach ekologicznych.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy IVB i V przygotowali część artystyczną dla uczniów klas I-IV związaną z obchodem Dnia Ziemi. Dzieci przebrały się w stroje wykonane własnoręcznie z papieru, plastiku, zakrętek i folii. Występujący w wierszach i hasłach wyrażali szacunek dla naszej planety Ziemi. Przygotowali również zagadki dla uczniów na temat zwierząt, roślin i kwiatów. Podsumowaniem całości było ślubowanie, aby przestrzegać zasad czystości w ąrodowisku. każda klasa otrzymała dyplom za bardzo duże zaangażowanie w obchody Dnia Ziemi.

Opracowała i zdjęcia wykonała pani Aleksandra Miś. Edytował pan Jerzy Serafin (23.04.2018r)