Pani: Renata Pietrusińska
8 maja w Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa.
Ustawa o Narodowym Dniu Zwycięstwa uchwalona została 24 kwietnia 2015 roku przez Sejm "w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami". Zgodnie z nią dzień 8 maja jest polskim świętem państwowym. Ustawa zniosła zarazem, ustanowione dekretem komunistycznej Krajowej Rady Narodowej z dnia 8 maja 1945 roku, Święto Zwycięstwa i Wolności, które obchodzono od czasów powojennych 9 maja. W uzasadnieniu ustawy podano, że "nie ma powodu, aby w Polsce przyjmować obowiązującą w ZSRR wykładnię zakończenia wojny. Warto pamiętać, że zakończenie II wojny światowej w Europie - w przypadku państw zajętych przez Armię Czerwoną, w których ustanowiono następnie nie pochodzące z wyboru rządy i niedemokratyczny system polityczny - trudno uznać jako triumf wolności".
Różnica w datach wynika z faktu, że alianci zachodni i przedstawiciele pokonanej hitlerowskiej III Rzeszy podpisali porozumienie o bezwarunkowej kapitulacji Niemiec wcześniej od sowietów. Uczynili to w Reims 7 maja 1945 r. o godzinie 2.41 nad ranem. Przewidywało ono przerwanie walk 8 maja o godzinie 23:01.
Następnie ten sam dokument przekazano przedstawicielom Związku Radzieckiego. Podpisy pod nim złożyli oni 8 maja o godzinie 22.30 w Berlinie. Jednak w Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już wówczas 9 maja i dlatego ten właśnie dzień w ZSRR i krajach mu podporządkowanych obchodzono jako Dzień Zwycięstwa.
Z okazji 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej planowaliśmy przeprowadzenie międzyklasowego konkursu wiedzy na temat II wojny. Niestety, w związku z zamknięciem szkół i nauczaniem zdalnym, planowane działania konkursowe nie mogły się odbyć. Na stronie internetowej szkoły pani Renata Pietrusińska umieściła opracowane przez siebie zadania konkursowe w dwóch kategoriach: dla uczniów klas IV-V i VI-VIII. Część młodzieży podjęła się ich rozwiązania wykazując się znajomością zagadnień związanych z II wojną światową. Z klas IV - V zadania konkursowe rozwiązali: Jan Oleśkowski, Marceli Brożek, Maciej Kołodziejczak, Aleksander Rewers, Kalina Świątkowska (rozwiązała zadania dla dwóch kategorii), Dawid Drużyński. W kategorii klas VI - VIII zadania wykonali: Adam Gostyński, Hubert Osiński, Julian Oleśkowski. Ponadto młodzież wzięła udział w konkursie Historycznym "Tradycja i Pamięć" , przygotowując prezentację multimedialną na wybrany temat dotyczący II wojny. Uczestnikami konkursu byli: Tymon Krajewski, Hanna Klejbach, Alicja Woźniak, Zofia Stefańska, Oliwier Zbroniec, Wiktoria Grzegórska, Bartosz Sztuczka, Jakub Zbroniec. Wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za zaangażowanie .
Opracowała pani Renata Pietrusinska. Edytował JS (10.05.2020r)