Dokument bez tytułu
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2020.

Panie: Elżbieta Ceglewska, Teresa Neumann i Karolina Sztuczka

21 lutego 2020 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przygotowania do tego święta trwały już od początku tygodnia. Na korytarzach szkolnych uczniowie rozmieścili plansze z różnymi, poprawnościowymi zagadnieniami, m.in. były łamańce językowe, najczęściej spotykane błędy w odmianie, a także plakaty "Mów do mnie pięknie", które zostały przygotowane przez uczniów na lekcjach języka polskiego.

W klasach I, II, Va, VI b i VIII przeprowadzono głosowanie na ulubione, polskie słowo uczniów Szkoły Podstawowej w Raciążku. Okazało się, że najwięcej głosów zdobyło słowo "eluwina", które oznacza powitanie. Wyraz ten jest efektem przekształcenia słowa halo/elo. Warto jednak podkreślić, że w naszej szkole wśród liderów były także słowa: "mama" i "przyjaźń".

Uczniowie z I klasy wraz z panią wychowawczynią Ewą Zabłocką włączyli się również w świętowanie Dnia Języka Ojczystego. Na lekcję przynieśli swoje ulubione książeczki, o których opowiedzieli i zachęcili swoich rówieśników do przeczytania ich.

Panie polonistki ogłosiły konkurs na "Lekturowe memy". W tej konkurencji zwyciężyli: Marcin Dzięgielewski z kl. VIII, Marceli Brożek z klasy Va oraz Jakub Neumann z klasy Va.

W piątek odbył się również konkurs językowy. Poszczególne klasy reprezentowane były przez czworo uczniów wskazanych przez nauczycieli języka polskiego. Test składał się z trzech części, które sprawdzały wiedzę uczniów z zakresu frazeologizmów, ortografii, odmiany trudnych wyrazów, ale były także zadania wymagające twórczego myślenia. Rywalizacja była bardzo zacięta. Ostatecznie w młodszej kategorii wiekowej zwyciężyli uczniowie z klasy Va, a w starszej - z klasy VI a. W przerwach między poszczególnymi częściami konkursów odbyła się rywalizacja o miano "Mistrza łamańców językowych". W tej kategorii Michał Kulpa z klasy VIIb oraz Jan Augustyniak z klasy Va nie mieli sobie równych.

Jednak w tym dniu największą niespodzianką dla pań polonistek było ogromne zainteresowanie uczniów konkursem na najciekawsze przebranie za bohatera książki polskiego autora. Na korytarzu szkolnym spacerowali m.in. kilku panów Kleksów, Danusia Jurandówna, Jagienka ze Zgorzelic, Ligia, Zbyszko z Bogdańca, Stefcia Rudecka, sierotka Marysia i kaczka dziwaczka. Panie polonistki wcieliły się w bohaterki "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Wybór najlepszego przebrania wcale nie był łatwy. Po burzliwych naradach zdecydowano się nagrodzić:

Michalinę Możdżeń (kaczkę dziwaczkę) z klasy I

Radosława Dziedzica (pana Kleksa) z klasy I

Jana Oleśkowskiego (pana Kleksa) z klasy IV

Pawła Stodólnego (pana Kleksa) z klasy IV

Maję Bendlin (Ligię) z klasy Vb

Katarzynę Korubską (królową Jadwigę) z klasy Vb

Nikolę Ludwicką (Stefcię Rudecką) z klasy Vb

Piotra Marciniaka (Zbyszka z Bogdańca) z klasy Vb

Gabrielę Pituch (Jagienkę ze Zgorzelic) z klasy VI a

Weronikę Narkowicz (Danusię Jurandównę) z klasy VI a

Klaudię Dudek (Izabelę Łęcką) z klasy VI a

Huberta Dziarnowskiego (Zbyszka z Bogdańca) z klasy VI a

Alicję Woźniak (Goplanę) z klasy VI b

Pawła Woźniaka (Złego Pana) z klasy VII a

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dbania o język polski nie tylko od święta.











Opracowała pani Teresa Neumann, zdjęcia wykonały panie organizatorki. Edytował JS (24.02.2020r)



© js