Konkurs MatematycznyKonkurs Matematyczny KANGUR 2016
 
Panie: Grażyna Bojko i Katarzyna Gostyńska

 

W czwartek 17 marca 2016 roku w naszej szkole odbył się międzynarodowy konkurs pod nazwą "KANGUR Matematyczny". Uczestniczyło w nim dwadzieścia jeden zawodników w czterech kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet.

Zarys historyczny:

Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O'Hallorana. Dzięki inicjatywie matematyków francuskich J. P. Boudine'a i A.Deledicqa, którzy nadali nazwę Konkursowi, dotarli do Francji (pierwsze zawody Konkursu odbyły się 15 maja 1991 roku tylko na terytorium Francji) i stopniowo rozszerzał się na kolejne kraje europejskie i spoza Europy. W ostatnich latach w Konkursie brało udział około 6 milionów uczestników z blisko 50 krajów świata. "Kangur Matematyczny" jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Polska była jednym z pierwszych krajów, któremu matematycy francuscy zaproponowali współorganizowanie Konkursu. W roku 1992 odbyła się pierwsza polska edycja Konkursu zorganizowana równolegle przez dr Pawła Jarka, dr Mirosława Usckiego i mgr Zbigniewa Bobińskiego (Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego) i dr Rościsława Rabczuka (Wojewódzki Ośrodek Metodyczny we Wrocławiu). Od 2002 roku do chwili obecnej organizatorem Konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych skupiające matematyków związanych z Wydziałem Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym roku to już 25 edycja Konkursu.

Zadania konkursowe są owocem współpracy zespołów matematyków ze wszystkich krajów biorących udział w Konkursie, którzy co roku jesienią na międzynarodowej konferencji wybierają spośród setek swoich propozycji zadania na następny rok.
 

Opracowała i zdjęcia wykonała pani Grażyna Bojko. Stronę edytował Jerzy Serafin (19.03.2016r)© wwj