Uroczysty apel 2018

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dyrekcja Zespołu Szkół, nauczyciele i cała społeczność szkolna

13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Wymordowało ono z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Rocznicę zbrodni katyńskiej Polska obchodzi od 2007 r. Jak co roku przedstawiciele naszego kraju lecieli do Katynia, by upamiętnić tę zbrodnię. Niestety w roku 2010 miał miejsce wypadek. W katastrofie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie sejmu i senatu, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP pracownicy kancelarii Prezydenta, przedstawiciele rodzin Katyńskich.

Nasza społeczność szkolna uroczystym apelem dołączyła się do upamiętnienia "Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" ucząc młode pokolenia polaków lekcji patriotyzmu i tożsamości.

Opracowała i zdjęcia wykonała pani Elwira Mosielska-Serafin. Edytował pan Jerzy Serafin (13.04.2018r)