Wycieczka szkolna

Wycieczka do Kłodawy 2018

Panie: Edyta Kochanowska, Teresa Neumann, Elżbieta Partycka, Zofia Reniecka i Barbara Sienkiewicz

19 czerwca 2018 roku uczniowie klas III a i b naszej szkoły udali się wraz z opiekunami i wychowawcami na wycieczkę do Kłodawy. Pierwszym miejscem zwiedzania, była kopalnia w Kłodawie. Mieliśmy okazję zjechać windą górniczą, która dostarczyła nam niesamowitych wrażeń. Następnie wraz z naszym przewodnikiem przemierzaliśmy trasę górniczą na pieszo poznając historię kopalni i technologię wydobywania soli oraz odwiedziliśmy kaplice św. Kingi. Kopalnia Soli "Kłodawa" jest naturalnym producentem naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikatowej soli różowej. Wydobycie prowadzone jest obecnie na poziomach 600 i 750 metrów pod ziemią. W przeznaczonej do zwiedzania części można zobaczyć wyeksploatowane komory solne, maszyny górnicze i wiele osobliwości górnictwa solnego. Mieliśmy okazję poznać miejsce, gdzie został wykonany koncert i wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Kaliscy muzycy wystąpili w Kłodawie w zmniejszonym, 30-osobowym składzie. Gwiazdą koncertu był światowej sławy skrzypek rosyjski Dmitry Vasiliev. Wykonali oni utwór "Cztery pory roku" Vivaldiego - koncertowanie w ogromnej komorze solnej, 600 metrów pod ziemią, to duże przeżycie.

Po trzygodzinnym pobycie w kopalni udaliśmy się do ZOO Safarii w Borysewie, gdzie jadąc kolejką turystyczną mogliśmy zobaczyć wiele różnych egzotycznych zwierząt, ale największym zaskoczeniem były jedyne w Polsce białe lwy i tygrysy.

Opracowała pani Barbara Sienkiewicz. Edytował pan Jerzy Serafin (26.06.2018r)