Wycieczka do Kłóbki

Wycieczka do Kłóbki 2017

Panie: Agnieszka Chyb i Ewa Zabłocka

24 maja 2017r. uczniowie klasy pierwszej pod opieką pani Agnieszki Chyb i pani Ewy Zabłockiej udali się na wycieczkę po ziemi kujawskiej do "Perły Kujaw", czyli Skansenu w Kłóbce. Podczas swojego pobytu uczniowie zwiedzili odrestaurowany dwór rodu Orpiszewskich, gdzie przebywała jedyna narzeczona Fryderyka Chopina Maria z Wodzińskich Orpiszewska. Spacerując po parku uczniowie oglądali chłopskie zagrody oraz budowle związane z życiem dawnej wsi. Zwiedzili karczmę, remizę, kuźnię, olejarnię, garncarnię, wiejską szkołę oraz wiatrak.

W szkole pradziadka uczyli się jakże trudnej sztuki kaligrafii. Za powstałe kleksy chętnie odbywali karę klęczenia na ziarnkach grochu oraz w oœlej ławce. Niesamowitą atrakcją dla dzieci były prace gospodarskie w zagrodzie czyli pranie na blaszanych tarach, noszenie wody na szondach czy młócenie cepem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty "Kolorowy świat z bibuły i łat", podczas którego uczniowie własnoręcznie wykonywali ozdoby z papieru. Jak przystało na wiejski obyczaj po pracy była rodzinna uczta w karczmie "Wydrzygrosz", gdzie spożywaliśmy domowe przysmaki. Uwieńczeniem pobytu w Kłobce był zakup folklorystycznych pamiątek.

Opracowała: pani Ewa Zabłocka. Zdjęcia wykonała pani Agnieszka Chyb. Edytował pan Jerzy Serafin (27.05.2017r)