Dokument bez tytułu
Letni Dzień Matematyki - kl. Va, Vb

Pani Dorota Szczerbetka

17 września 2019 r., w ostatnim tygodniu lata, piątoklasiści brali udział w Letnim Dniu Matematyki.

Uczniowie mogli sprawdzić, czy potrafią szybko, czasami sprytnie, ale przede wszystkim bezbłędnie wykonywać działania matematyczne pamiętając o właściwej kolejności. Ponadto, na podstawie daty urodzin podawanej przez swoich rówieśników, próbowali zgadywać jaki to dzień tygodnia.

W tym dniu, tak jak w poprzednim Wiosennym Dniu Matematyki, nie zabrakło zastosowania języka obcego. Uczniowie obejrzeli krótki film w angielskiej wersji językowej (ci, którzy mieli problem ze zrozumieniem, mogli skorzystać z polskich napisów). W filmie pokazano, jak szybko i bezbłędnie liczył Arthur Benjamin. Wyniki działań podawał zdecydowanie szybciej niż osoby stojące obok niego i liczące na kalkulatorach. Bezbłędnie wyznaczał dzień tygodnia na podstawie daty urodzin, obliczał w pamięci potęgi liczb trzy-, cztero-, a nawet pięciocyfrowych.

Niebawem kolejny, tym razem Jesienny Dzień Matematyki.

Opracowała i zdjęcia wykonała pani Dorota Szczerbetka. JS (20.09.2019r)