Wyjazd do opery

Wyjazd do opery 2017

Pani: Beata Iskra-Andrzejewska

26 maja 2017 roku pani Beata Iskra-Andrzejewska - wychowawczyni klasy VI b zorganizowała rodzinny wyjazd integracyjny do Opery Nowa w Bydgoszczy. Uczestnikami byli głównie uczniowie z klasy pani Beaty wraz z rodzicami i rodzeństwem, chętni uczniowie ze szkoły podstawowej oraz emerytowani nauczyciele. Wyjazd w tym czasie miał na celu uczczenie kilku związanych z Rodziną świąt. Po pierwsze odbył się w Dniu Matki, lada dzień oczekujemy z niecierpliwością na Dzień Dziecka, a w perspektywie czeka nas Dzień Ojca.

Wyjechaliśmy autokarem sprzed szkoły o godzinie 17:00. Pilotem był pan Jerzy Serafin. Zapoznawał nas na bieżąco ze wszystkimi mijanymi atrakcjami turystycznymi. W ciągu 75 minut dotarliśmy na miejsce. W czasie podróży wszyscy mieli możliwość poznania historii budowy Opery Nova w Bydgoszczy oraz treści libretta operetki. Po przybyciu na miejsce podziwialiśmy piękny kościół farny malowniczo położony nad brzegiem rzeki Brdy. Każdy z uczestników otrzymał bilet i wstąpił do świątyni sztuki scenicznej.

Punktualnie o godzinie 19:00 rozpoczęło się przedstawienie. Muzykę do operetki pt. "Księżniczka czardasza" napisał pan Imre Kálmán w Wiedniu w roku 1915. Przedstawienie składa się z trzech aktów W operetce mogliśmy podziwiać piękne układy choreograficzne, melodyjne arie i duety, partie chóralne oraz ciekawą dekorację.

Bydgoski spektakl umiejscawia akcję sceniczną w Polsce międzywojennej: w Warszawie i Wilnie. W pierwszym akcie przenosimy się do modnego lokalu, którego bywalcami są m.in. sanacyjni oficerowie. W drugim akcie akcja rozgrywa się w pałacu kresowej arystokracji. Wizja reżyserska zaproponowana przez pana Wojciecha Adamczyka (twórcy m. in. telewizyjnego "Rancza") spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez widzów i recenzentów. "Księżniczka czardasza" jest również najkosztowniejszym spektaklem w historii Opery Nova. Samych kostiumów na jej potrzeby uszyto aż 350.

Wszystkim uczestnikom wyjazdu operetka bardzo się podobała. O godzinie 23:20 szczęśliwie dotarliśmy do Raciążka. Pani Beata zaprosiła wszystkich na kolejne przedstawienie w przyszłym roku szkolnym.

Opracował: pan Jerzy Serafin. Edytował pan Jerzy Serafin (27.05.2017r)