Wycieczka do Ciechocinka

Wycieczka na wystawę fotograficzną pt. "Listopadowa zaduma w Paryżu"

Pan dyrektor Zdzisław Pietrzak, pani wicedyrektor Renata Pietrusińska oraz pan Jerzy Serafin

29 listopada 2017 roku uczniowie uczestniczący w zajęciach zespołu wokalnego udali się na wycieczkę do Ciechocinka. Bezpłatny wyjazd zorganizował dyrektor szkoły pan Zdzisław Pietrzak w nagrodę za sumienną pracę na rzecz promocji szkoły na terenie gminy. Uczniowie od początku roku szkolnego już trzykrotnie reprezentowali naszą placówkę poza jej murami.

O godzinie 10 szkolny autobus wyruszył sprzed budynku szkoły do Ciechocinka. Po kilku minutach dotarł na miejsce, czyli przed 22 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny, który znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego w Ciechocinku.

Naszym oczom ukazała się drewniana cerkiew. Pan Jerzy Serafin przedstawił nam historię powstania i funkcjonowania tego ciekawego, ponad stodwudziestoletniego zabytku. Wszyscy uczestnicy wycieczki podziwiali obiekt z 1894 roku, który jest unikatem architektonicznym w skali całej Europy. Następnie udali się do głównego celu naszej podróży, czyli do galerii "Pod Dachem Nieba".

Mieliśmy tam możliwość obejrzenia wystawy fotograficznej pod tytułem "Listopadowa zaduma w Paryżu". Dopisało nam szczęście, ponieważ w tematykę wystawy wprowadził nas sam jej autor - pan Krzysztof Drużyński. Podziwialiśmy dziesiątki fotografii z cmentarza Pere-Lachaise i Panteonu w Paryżu. Jest to największy i najsławniejszy cmentarz paryski, na którym spoczywa równiaż wielu sławnych Polaków. Wśród nich Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie. Pan Jerzy Serafin przypomniał uczestnikom wycieczki historyczne przyczyny emigracji. Postanowiliśmy uczcić ich pamięć wykonując wspólnie Mazurek Dąbrowskiego. Akompaniował nam pan Jerzy Serafin na pianinie. W czasie śpiewu jedna z pań kuracjuszek rozpłakała się. Po wykonaniu hymnu państwowego podeszła do nas i poinformowała, że od 40 lat jest na emigracji za oceanem i bardzo tęskni do Ojczyzny. Pogratulowała nauczycielom, że młodzież z Raciążka tak pięknie poprzez śpiew kultywuje polski patriotyzm.

Po obejrzeniu wystawy udaliśmy się do pizzerni. Następnie pełni energii wróciliśmy do szkoły na szóstą godzinę lekcyjną.

Członkowie zespołu wokalnego z panem Jerzym Serafin składają serdeczne podziękowania organizatorowi i sponsorowi wyjazdu.

Zdjęcia wykonali pani Inez Łęgowska i pan Jerzy Serafin. Opracował i edytował pan Jerzy Serafin (29.11.2017r)