Konkurs Wiedzy Patriotycznej

Konkurs Wiedzy Patriotycznej - Nasza Mała Ojczyzna 2017

Dyrektor Zespołu Szkół Zdzisław Pietrzak, Wicedyrektor Renata Pietrusińska, Elżbieta Ceglewska, Grażyna Bojko, Elwira Mosielska-Serafin, Jerzy Serafin oraz pani Aleksandra Miś

20 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół w Raciążku odbył się Konkurs Wiedzy Patriotycznej - Nasza Mała Ojczyzna. Organizatorom konkursu zależało na ukazaniu młodzieży pozytywnych wzorców osobowych związanych z Ojczyzną, a także kulturą i tradycją, krzewieniu wśród uczniów wiedzy nie tylko na temat historii Polski, ale również ich najbliższej okolicy. Doskonałą okazją stała się rocznica uzyskania przez Raciążek praw miejskich (w 1317 rok). Dzieci i młodzież zmagały się w kilku kategoriach:

W konkursie plastycznym dzieci z klas I-III malowały prace na temat "Raciążek oczami dziecka". Najlepsze prace: Natasza Wawrzonkowska, Kacper Jaskrowski, Alicja Woźniak, Kacper Dąbrowski, Zofia Stefańska wszyscy z klasy III oraz Urszula Skowrońska z kl. I. Uczniowie klas IV-VI wykonywali prace plastyczne pt. "Wielkie budowle małego Raciążka". W tej kategorii wiekowej najlepsi okazali się: Szymon Kozłowski, Paulina Serafin, Maksymilian Woźniak z klasy VI, Paweł Woźniak i Bartosz Sztuczka z kl. IV, Konrad Lewandowski z klasy IV. Gimnazjaliści malowali prace pt. "Wielcy ludzie z historii Raciążka". Najlepsze prace wykonali: Justyna Centkowska, Nikola Osińska, Wiktoria Skonieczna i Weronika Kozłowska z klasy III oraz Olga Zielińska z klasy I PG.

W konkursie fotograficznym uczniowie starali się uwiecznić najciekawsze miejsca, obiekty i wydarzenia swojej małej Ojczyzny. Najciekawsze zdjęcia w SP wykonała Paulina Serafin z kl. VI b, a w gimnazjum Aleksandra Pietrusińska, Mateusz Stodólny, Maciej Rutecki, Natalia Wypij, Katarzyna WoŸniak - wszyscy z kl. II oraz Justyna Centkowska i Łukasz Pluskota z klasy III. Wszystkie prace zostały wykorzystane do stworzenia ciekawej dekoracji towarzyszącej konkursowi.

W konkursie literackim dzieci i młodzież rywalizowały w trzech kategoriach: wiersz, opowiadanie, konkurs krasomówczy. Ciekawe wiersze nawiązujące do historii i piękna krajobrazu okolic Raciążka napisali: Dorota Partycka, Natasza Wawrzonkowska i Marceli Brożek z klas II i III SP, Szymon Ciećka, Szymon Kozłowski z klsy VI a oraz Natalia Boruszka i Zuzanna Zgubińska z klas II i III PG. W kategorii opowiadanie najlepsze prace napisali: Katarzyna Woźniak i Justyna Pietrzak oraz Mateusz Stodólny i Damian Antoszewski - uczniowie klas I-II PG. W konkursie krasomówczym ciekawymi pracami i pięknem języka polskiego poruszyli słuchaczy: Weronika Kozłowska, Justyna Centkowska, Alicja Gostyńska. Poza rywalizacją indywidualną uczniowie toczyli także potyczki grupowe. Pięcioosobowe zespoły z klas IV-VI SP i I-III PG musiały wykazać się bardzo dobrą wiedzą historyczną. Pytania dotyczyły zarówno historii Polski, wybitnych postaci, jak również znajomości przeszłości i współczesności Raciążka.

Twórcy konkursu uznali, iż każdy Polak powinien znać najważniejsze pieśni patriotyczne związane z historią kraju. W konkursie "Jaka to melodia" trzyosobowe zespoły SP i PG rozpoznawały po dźwiękach zagranej melodii, jaka pieśń historyczna jest prezentowana. Ostatnim punktem konkursu było spotkanie z polskimi noblistami w scenkach rodzajowych. Na scenie pojawili się min. Henryk Sienkiewicz, Władysław Stanisław Reymont, Maria Curie-Skłodowska. W rozmowie z publicznością nobliści mogli przekonać się, jak dużo na temat ich twórczości wie młodzież w Raciążku. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami, książkami, słodyczami, różnymi gadżetami w barwach biało-czerwonych. Konkurs uświadomił uczniom, że nie można zapominać o miejscach w których mieszkamy, do których jesteœmy przywiązani i za którymi tęsknimy. To Nasze Małe Ojczyzny. Ważne abyśmy starali się poznawać ich historię i tradycje.

Konkurs wiedzy patriotycznej przygotowany został przez zespół nauczycieli w składzie: Dyrektor Zespołu Szkół Z dzisław Pietrzak, Wicedyrektor Renata Pietrusińska, Elżbieta Ceglewska, Grażyna Bojko, Elwira Mosielska-Serafin, Jerzy Serafin. Dekoracje wykonała Aleksandra Miś. Konkursowi towarzyszyła interesująca wystawa fotografii i prac plastycznych uczniów wykonana przez Elwirę Mosielską-Serafin. W jury zasiadała m.in. pani Zofia Nowak emerytowana nauczycielka, znawczyni historii Raciążka.

Opracowała pani Renata Pietrusińska.

Tego dnia w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym w Raciążku po raz kolejny miał miejsce Piknik integracyjny. Nie zabrakło licznych atrakcji. Dzieci miały możliwość uczestniczenia w licznych grach i zabawach. Odbywał się również poczęstunek tradycyjną grilowaną kiełbaską i hamburgerami. Uczniowie mogli wysłuchać występów osób niepełnosprawnych z zespołu "Pole minowe" z Aleksandrowa Kujawskiego oraz zobaczyć występy taneczne uczniów ze szkoły nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim. Również nasi uczniowie z teatru "Żaczek" w brawurowy sposób zaprezentowali tańce współczesne. Uczniów przygotowała pani Ewa Zabłocka. Uczniowie z klas gimnazjalnych w interesujący sposób przedstawili scenki teatralne ukazujące poszczególne etapy udzielania pierwszej pomocy. Przygotowała ich o tego pani Małgorzata Bujalska. Jak co roku Zespół wokalny "Serafinki" pod kierunkiem pana Jerzego Serafina przedstawił mini koncert piosenki popularnej.

Opracował pan Jerzy Serafin.

Opracowała pani Renata Pietrusińska, zdjęcia wykonał pan Jakub Graczyk. Edytował pan Jerzy Serafin. (21.06.2017r)