Turniej wiedzy

150-lecie urodzin Józefa Piłsudskiego

Panie: Renata Pietrusińska, Ewa Zabłocka przy współpracy Agnieszki Chyb.

Ogłoszony przez Ministerstwo Oświaty rok szkolny 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej" stał się inspiracją do zorganizowania w naszej szkole przedsięwzięcia patriotycznego jakim było 150-lecie urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Celem tego niezwykłego wydarzenia było przypomnienie uczniom chlubnych kart z historii Polski oraz kultywowanie pamięci twórcy niepodległości. By godnie uczcić pamięć pierwszego marszałka Polski zorganizowano m.in. Wielki turniej wiedzy pod hasłem "Śladami Marszałka".

W zmaganiach z historią wzięło udział 6 drużyn z klas IV-VII, którzy wykazywali się znajomością biografii, a także działalności politycznej i wojskowej Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło także sprawdzianu z umiejętności praktycznych, czyli popisów musztry wojskowej, którą przeprowadził zacny gość uroczystości - generał Wojska Polskiego Mirosław Siedlecki. Dla mistrzów pędzla zorganizowano konkursy plastyczne "Piłsudski na wesoło, czyli karykatura Ziuka" oraz "Wielkie malowanie portretu marszałka". Nie obyło się też bez urodzinowych życzeń. Dla godnego jubilata przygotowano "Górę życzeń", w której uczniowie składali podziękowania za lata walki o wolność Ojczyzny . Uwieńczeniem całości przedsięwzięcia było wspólne śpiewanie pieśni legionowych oraz biesiadowanie przy urodzinowym stole pełnym smakołyków marszałka.

Projekt przygotowały i przeprowadziły panie: Renata Pietrusińska, Ewa Zabłocka przy współpracy Agnieszki Chyb.

Generał brygady pan Mirosław Siedlecki odwiedził również uczniów klasy II SP. Przybliżył im zadania, jakie wykonują żołnierze w czasie pokoju. Opowiadał m.in. o misjach w Iraku i okrucieństwach wojny.

Opracowała pani Ewa Zabłocka.

Wyniki zmagań uczniowskich klas IV- VII. Z pytaniami o różnym stopniu trudności uczniowie radzili sobie bardzo dobrze. Z sześciu rywalizujących drużyn wyłoniono zwycięską.

I miejsce zajęli uczniowie klasy IVa w składzie: Weronika Narkowicz, Gabriela Pituch, Dawid Królikowski, Stanisław Kaczorowski.

II miejsce zajęli ex aequo klasy IVb (Filip Stocki, Alicja Woźniak, Tymon Krajewski i Adam Gostyński) i VIIb (Martyna Bylicka, Paulina Serafin, Bartłomiej Nowak, Kacper Jankowski, Mateusz Wesołowski),

III miejsce klasa VI (Aleksandra Kamińska, Marcin Dzięgielewski, Maciej Danielewski, Marcel Barłowski, Kacper Lewandowski).

Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy.

Opracowała pani Renata Pietrusińska.

Opracowała pani Ewa Zabłocka. Zdjęcia wykonała pani Agnieszki Chyb. Edytował pan Jerzy Serafin (10.12.2017r)