Projekt gimnazjalny

Projekt gimnazjalny pt. "Za każdy kamień Twój Warszawo ... - 73 rocznica Powstania Warszawskiego"

Pani Renata Pietrusińska

Dnia 1 marca 2018 roku w naszej szkole odbył się pokaz projektu edukacyjnego pod tytułem "Za każdy kamień Twój Warszawo ... - 73 rocznica Powstania Warszawskiego" przygotowany w ramach ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię". Projekt pod kierunkiem pani Renaty Pietrusińskiej zrealizowała grupa uczniów z klasy II gimnazjum w Raciążku w składzie: Patrycja Centkowska, Dominika Chaberska, Dagmara Madajczyk, Justyna Pietrzak, Barbara Szuflicka, Szymon Kalota. W projekcie wystąpili również uczniowie klasy szóstej SP - Alicja Zgubińska i Kacper Lewandowski oraz uczennice z klasy II i III gimnazjum Julia Sołoczyńska, Zofia Kołowrocka i Izabela Centkowska.

Głównym celem projektu było upamiętnienie i uhonorowanie wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego, zarówno tych, którzy zginęli jak również tych, którzy żyją, są wśród nas. Pracując nad projektem uczniowie mieli możliwość zapoznać się z tematyką Powstania Warszawskiego, próbowali zrozumieć przyczyny tej trudnej decyzji, uświadomili sobie wielkie poświęcenie i heroizm młodych, często kilkunastoletnich dziewcząt i chłopców, którzy z uśmiechem na ustach chwytali za broń, wśród świszczących kul przenosili meldunki, wspierali mieszkańców stolicy. Uczniowie przygotowali prezentację obrazującą kolejne dni powstania, muzykę do niej, zaproszenia dla gości oraz stworzyli dekorację. Przygotowali również scenki, stroje dla poszczególnych osób i wykonali odpowiednią charakteryzację.

Projekt został przyjęty bardzo pozytywnie przez gości, młodzież gimnazjalną i po krótkiej przerwie zaprezentowany powtórnie dla uczniów klas V-VII szkoły podstawowej. Uczniowie biorący udział w tym projekcie, za pomocą szkolnej strony internetowej, dziękują wszystkim przybyłym i zaproszonym gościom, młodzieży, swoim Rodzicom za pomoc i wsparcie oraz Pani Elwirze Mosielskiej-Serafin za pomoc w przygotowaniu dekoracji. Podziękowania kierują również dla Pań Zofii Nowak i Mirosławy Sekuła oraz kolegi Miłosza Barłowskiego, który pomagał w obsłudze technicznej.

Opracowała pani Renata Pietrusińska. Zdjęcia wykonał pan Jakub Graczyk. Edytował pan Jerzy Serafin (3.03.2018r)