Wycieczka

Wycieczka szkolna do Poznania

Panie: Elżbieta Ceglewska, Agnieszka Chyb, Natalia Kaczmarek-Marjańska oraz Ewa Zabłocka

9 października 2018 roku uczniowie klas piątych udali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Poznania.

Naszą wycieczkę w Poznaniu rozpoczęliśmy od zwiedzenia palmiarni poznańskiej, czyli dydaktyczno-wystawowej placówki botanicznej znajdującej się w poznańskim Parku Wilsona. Na powierzchni 4600 metrów kwadratowych w 12 pawilonach prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwarium 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia Poznańska jest największą w kraju i jedną z największych w Europie.

Następnie przejechaliśmy na stare miasto, które jest bardzo urokliwe i udaliśmy się do muzeum czekolady, gdzie każdy z uczestników po nałożeniu czapki kucharskiej mógł własnoręcznie wykonać tabliczkę czekolady i ozdobić ją rozmaitymi smakołykami. Uczniowie poznali również cały proces powstawania czekolady, degustowali ziarno kakao oraz oglądali film.

Kolejnym punktem był pobyt w muzeum rogala, w którym uczniowie poznali tajniki pieczenia rogali świętomarcińskich, gwarę poznańską (dziewczynka-mela, chłopiec-szczun, katana-płaszcz, pyry-ziemniaki). Pomagali w przygotowywaniu ciasta, wałkowaniu, nakładaniu nadzienia oraz formowaniu rogali. Na koniec zajęć każdy mógł posmakować prawdziwego rogala świętomarcińskiego.

Wycieczka była bardzo udana i na pewno na długo zagości w pamięci uczestników, którzy mogli zarówno zwiedzać, jak i uczestniczyć w warsztatach.

Opracowała i zdjęcia wykonała pani Agnieszka Chyb. Edytował: pan Jerzy Serafin (11.10.2018r.)