Spektakl profilaktyczny

Pani Elżbieta Partycka

"Jaś i drzewo fasolowe"

7 października 2015 roku o godzinie 10.45 w małej sali gimnastycznej w Zespole Szkół odbył się spektakl teatralny pt. "Jaś i drzewo fasolowe". Bajkę przedstawili aktorzy ze Studia Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii ART. - RE z Krakowa. Spektakl był przeznaczony dla uczniów klas I - III Szkoły Podstawowej.

Akcja bajki rozpoczęła się w domu Jasia na wsi, następnie przeniosła na targ, by w rezultacie zobaczyć sytuację godną naœladowania w domu Pani Olbrzym i Pana Olbrzyma. Tytułowy Jasio mieszkał na wsi tylko z mamą i krową, która była jedynym źródeł dochodu. Jasio pewnego dnia wybrał się na targ, by sprzedać krowę, a za pozyskane pieniążki kupić zboże. Na targu posłuchał jednak zielarki i zamiast pieniążków przyniósł mamie pięć zaczarowanych nasion fasoli. Mama na taki obrót wydarzeń zareagowała bardzo nerwowo, co spowodowało nagłe pogorszenie się jej zdrowia. W efekcie Jasio wyszedł z domu i szukał pomocy u innych, tym samym trafił do domu Pani Olbrzym i Pana Olbrzyma. Kobieta wyciągnęła do chłopca pomocną dłoń i najpierw dała mu kurę znosząca złote jajka, a potem zaczarowany flet. Gdy Jasio zagrał melodię na zaczarowanym instrumencie mama natychmiast wyzdrowiała i razem z synem cieszyła się powrotem do zdrowia.

Bajka miała charakter bardzo pouczający, przede wszystkim poruszyła problem zaufania dzieci wobec obcych ludzi oraz bezinteresownej pomocy, która nie zawsze musi być nagrodzona. Morał bajki był bardzo pouczający: Pomagaj innym, bo w życiu nie można tylko brać, trzeba też umieć dać.

Spektakl odbył się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Raciążku. Serdeczne podziękowania składamy dla pani Wójt Wiesławy Słowińskiej oraz pani Haliny Kołtuńskiej.

Opracowała pani Elżbieta Partycka, Edytował: pan Jerzy Serafin (09.10.2015r).