Spektakl profilaktyczny

Pani Elżbieta Partycka

"Szkoła z klasą"

7 października 2015 roku o godzinie 12.40 w małej sali gimnastycznej w Zespole Szkół odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt."Szkoła z klasą". Zaprezentowali je aktorzy Teatru "Kurtyna" z Krakowa. Spektakl przeznaczony był dla uczniów klas IV - VI Szkoły Podstawowej.

Akcja przedstawienia rozgrywa się w szkole. Kuba, uczeń 5-tej klasy szkoły podstawowej przeszukuje w szatni rzeczy swoich kolegów i koleżanek. Robi to dyskretnie, ale i bez obawy, bo cieszy się w szkole niekwestionowaną opinią najsilniejszego osobnika. Jednak, skradzione tego dnia z szatni pieniądze i telefon komórkowy stają się początkiem historii, nowej historii. Spektakl przedstawiał codzienne szkolne życie, zwracając szczególną uwagę na zachowanie uczniów. Bohaterami byli uczniowie klas starszych którzy dokuczają słabszym, wyśmiewają się z dzieci otyłych, biednych. Występowali: Antek, Kuba, Ania oraz Iza - uczniowie różni od siebie, ale jakże typowi przedstawiciele jednostek charakteryzujących w doskonały sposób szkolną społeczność. Rozwiązywali wiele problemów i stawali w obliczu konfliktów i problemów.(...)

Program miał na celu pokazać dzieciom jak unikać agresywnych zachowań w szkole. W jaki sposób radzić sobie z problemami i gdzie szukać pomocy. Po programie odbyła się krótka prelekcja na temat agresji jej różnorodności oraz wzmocnienie autorytetu nauczyciela, ukazanie szkoły jako przyjaznego i bezpiecznego miejsca.

Przedstawienie profilaktyczne odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Gminy w Raciążku. Serdeczne podziękowania składamy dla pani Wójt Wiesławy Słowińskiej oraz pani Haliny Kołtuńskiej.

Opracowała pani Elżbieta Partycka, Edytował: pan Jerzy Serafin (09.10.2015r).