Przedstawienia profilaktyczne

Teatralne przedstawienia profilaktyczne maj 2017

Pani Elżbieta Partycka

8 maja 2017 roku, o godzinie 8:00 odbył się spektakl profilaktyczny "Spacer po linie", który został wystawiony przez aktorów Teatru "Kurtyna" z Krakowa. Przedstawienie było przeznaczone dla uczniów z klas I - III PG.

Spektakl "Spacer po linie" to przejmująca analiza czasu dojrzewania, kiedy młodzi ludzie stają wobec konieczności dokonywania wyborów, których głównymi determinantami są rozbudzone emocje. Nieumiejętność ich zrozumienia i zarządzania, potęgowana gniewem, frustracją i często rozczarowaniem prowadzi wprost do inicjacji zachowań ryzykownych i dysfunkcyjnych. Bezprzedmiotowa agresja, używki, powielanie wzorców łamiących tradycyjne normy etyczne, moralne i społeczne, poczucie braku odpowiedzialności i brak samoakceptacji - to czynniki, które deregulują i niszczą strukturę emocjonalno - psychiczną człowieka. Aby temu zapobiec, konieczna jest prezentacja tego modelu zachowań i ukazanie alternatywnej, właściwej drogi rozwoju. Te właśnie zagadnienia opisuje i nim jest dedykowany scenariusz "Spaceru po linie".

Elementy profilaktyczne spektaklu: przeciwdziałanie agresji i przemocy, zarządzanie emocjami, umiejętność kontroli stresu, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, zapobieganie zagrożeniom związanym ze środkami psychoaktywnymi, skutki prawne zachowań aspołecznych.

Następnie o godzinie 9:00 odbył się drugi spektakl profilaktyczny pt. "Kto, jak nie ja", który został wystawiony przez aktorów tego samego teatru. Przedstawienie było przeznaczone dla uczniów z klas IV – VI SP.

Opis spektaklu:

Mama Pawła, ucznia Szkoły Podstawowej, nie mogła być na ostatniej wywiadówce syna. Kobieta z trudem radzi sobie z wypełnianiem obowiązków, które spadły na nią, od kiedy tata Pawła wyjechał pracować za granicą. Wychowawczyni klasy w rozmowie telefonicznej informuje mamę Pawła o niepojących zmianach w zachowaniu syna. Chłopiec został przyłapany na posiadaniu papierosów, jego wyniki w nauce i stosunku do rówieœników budzą zatroskanie nauczycieli. Jest to dramatyczna chwila dla kobiety, zwłaszcza że jej syn wszystkiemu zaprzecza i jego zachowanie wyraźnie świadczy o tym, że chłopiec okłamuje matkę. Mama Pawła trafia do szpitala w podejrzeniem zawału serca. To zrozumiały cios dla Pawła, który nie potrafi zrozumieć, że to jego zachowanie i wybory przyczyniły się do zagrożenia życia matki. Z ofertą pomocy dla chłopaka występuje jego szkolna koleżanka, wobec której Paweł kierował wyraźne uczucie zazdrości w związku z jej pozycją i uznaniem wśród rówieśników. Dziewczyna świetnie się uczy, ma doskonały wyniki w sporcie, jest powszechnie akceptowana w swoim środowisku. A przede wszystkim lubi Pawła i wierzy w jego możliwości.

Spektakl "Kto, jak nie ja” to teatralny przewodnik po żmudnej drodze budowania swojej wartości i wyjątkowości, drodze obficie wyposażonej w drogowskazy, ukierunkowujące młodego widza w poszerzaniu kompetencji i wiedzy o kreowaniu relacji z otoczeniem.

Elementy profilaktyczne spektaklu to:

• profilaktyka inicjacji i negatywnych skutków, związanych z papierosami i e-papierosami,
  • profilaktyka przemocy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej w relacjach rówieśniczych i rodzinnych,
  • podejmowanie wyborów i odpowiedzialność za decyzje,
  • kształcenie poczucia asertywności i umiejętności budowania relacji w oparciu o komunikat werbalny/ kultura słowa,
  • rozpoznawanie i kontrola nad emocjami,
  • szacunek dla opiekunów i nauczycieli,
  • szczególne przywiązanie do kultywowania i rozwijania indywidualnych pasji, jako element budujący poczucie pewności i autoakceptacji.
  • Serdeczne podziękowanie dla Pani Wójt Wiesławy Słowińskiej, kierownik GOPS Pani Małgorzaty Lewandowskiej i Przewodniczącej GKRPA i PN Pani Haliny Kołtuńskiej za miły gest w stronę naszej placówki.

Opracowała pani Elżbieta Partycka. Zdjęcia wykonał pan Jakub Graczyk. Edytował pan Jerzy Serafin (8.05.2017r).