Przedstawienie profilaktyczne

Pani Elżbieta Partycka

24 października 2016 roku w Zespole Szkół w Raciążku odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt."TWOJE NOWE JUTRO" wystawione przez aktorów teatru KURTYNA z Krakowa. W spektaklu uczestniczyli uczniowie kl. IV - VI oraz klasa III B SP.

OPIS SPEKTAKLU:

Społeczność małego miasteczka żyje od kilku dni niepokojącą informacją o tajemniczym zaginięciu Oli, uczennicy miejscowej Szkoły Podstawowej. Media na bieżąco informują o nieudanych próbach odnalezienia dziecka. Matka jednego z kolegów szkolnych zaginionej dziewczynki zauważa, że z domu giną artykuły spożywcze, a jej syn Mateusz coraz częściej opóżnia swoje powroty ze szkoły. Chłopiec, będący dotąd jednym z najlepszych uczniów, nie potrafi również wyjaśnić faktu otrzymania złej oceny z ostatniego sprawdzianu. Rodzice zaginionej Oli podejrzewają, że zniknięcie córki może być spowodowane ich trudną sytuacją rodzinną, związaną z planowanym rozwodem. Plotki na temat rozpadu rodziny Oli od dawna już były wiodącym tematem w społeczności miasteczka. Ola stała się obiektem drwin i złośliwych uwag rówieśników, którzy w jej rudym kolorze włosów dopatrywali się niechęci i braku miłości do niej ze strony rodziców. Trudna sytuacja dziewczynki potęgowana była też faktem, że w przeszłości jej ojciec miał problemy z alkoholem i z prawem. Anonimowe wpisy na ten temat stały się wiodącym tematem esemesów i krążącej w drugim obiegu komunikacji mejlowej. Odkrycie tego faktu przez jednego z nauczycieli i próba uzdrowienia niezdrowej atmosfery w szkole napotyka na zmowę milczenia. Nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za dramat wykluczenia dziewczynki ze społeczności. Mateusz, który jako jedyny zna prawdę o losie Oli, staje wobec fundamentalnych dylematów. Czy znajdzie w sobie odwagę, by powstrzymać terror złych emocji i uprzedzeń i dać świadectwo przywiązania do fundamentalnych wartości etycznych i moralnych? Czy zaufa autorytetowi nauczyciela? Tak. Lecz zanim do tego dojdzie, widzowie spektaklu "Twoje nowe jutro" sami stanęli wobec konieczności zdefiniowania na nowo swojego stosunku do siebie, swoich emocji i potrzeby akceptacji w środowisku.

Elementy programu profilaktyczno-edukacyjnego spektaklu "Twoje nowe jutro":

• kształtowanie pozytywnego stosunku do indywidualnej sfery emocjonalno - psychicznej i rola autoakceptacji,
  • zapobieganie przemocy i agresji (przemoc werbalna, emocjonalna, fizyczna, zachowania autodestrukcyjne),
  • zarządzanie emocjami (znajomość emocji i sposobów ich akceptowalnego wyrażania),
  • promocja efektywnej struktury komunikacji (asertywność, kontrola stresu i sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach),
  • nauka podejmowania słusznych decyzji i konsekwentnych wyborów,
  • znaczenie tolerancji, szacunku i życzliwości oraz niesienia pomocy innym,
  • umiejętność ochrony własnej indywidualności i radzenia sobie z presją otoczenia,
  • podstawy wiedzy o substancjach psychoaktywnych, ich szkodliwości, łamania prawa w związku z ich używaniem,
  • bezpieczne korzystanie z Internetu i innych technologii przekazywania informacji,
  • wiedza na temat praw osobistych i ich ochrony,
  • konsekwencje prawne podejmowanych decyzji,
  • rozwijanie umiejętności aktywnego i wspierającego słuchania,
  • rola nauczyciela jako wiodącego autorytetu.

Serdeczne podziękowanie dla Pani Wójt Wiesławy Słowińskiej i Haliny Kołtuńskiej za miły gest w stronę naszej placówki.

Opracowała i zdjęcia wykonała pani Elżbieta Partycka. Edytował pan Jerzy Serafin (25.10.2016r).