Listopadowe spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem

Listopadowe spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem - rocznica 2016

panie: Teresa Neumann i Katarzyna Stężewska

15 listopada 2016 roku w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel.

Dokładnie 100 lat temu, 15 listopada 1916 roku, w Szwajcarii zmarł jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, Henryk Sienkiewicz. Dziś w naszej szkole oddaliśmy hołd należny temu Wielkiemu Polakowi.

Uczniowie z klas IIA PG oraz I PG pod kierunkiem pań: Teresy Neumann i Katarzyny Stężewskiej przygotowali inscenizację "Quo vadis, człowieku XXI wieku?".

Główna bohaterka (w tej roli Katarzyna Woźniak) z zawodu jest dziennikarką. Pewnego dnia wraca smutna do domu, musi na następny dzień napisać artykuł. Nie ma weny twórczej, jest zmęczona nie tylko pracą, ale i tym, co niesie ze sobą współczesny świat - samotnością, ciągłą pogonią za pieniędzmi, brakiem czasu dla przyjaciół i rodziny, wszechobecną znieczulicą. Dochodzi do wniosku, że dziwny jest ten świat, w którym "człowiekiem gardzi człowiek". Dziewczyna zastanawia się, dokąd zmierzamy my - żyjący w XXI wieku. Wtedy pojawia się … duch Henryka Sienkiewicza (w tej roli Mateusz Stodólny), opowiada jej o wartościach, które były cenne dla niego i jego bohaterów. Pokazuje ważne dla siebie miejsca i osoby (publiczność mogła w tym czasie obejrzeć prezentacje multimedialne ze zdjęciami Woli Okrzejskiej, Oblęgorka i najbliższej rodziny pisarza). Mówi, że solą życia jest miłość, honor, patriotyzm, wierność swoim ideałom. Wspomina swoją przeszłość, opowiada o podróżach, pracy, życiu rodzinnym, przedstawia swoje żony. Podkreśla rolę rodziny w istnieniu każdego człowieka. Dziennikarka, dzięki spotkaniu z pisarzem, układa na nowo swój system wartości. Zaczyna cieszyć się życiem. Sienkiewicz po raz kolejny "pokrzepił serca".

Podczas przedstawienia mogliśmy także wysłuchać piosenek w wykonaniu naszych absolwentów - Pauli Raszki i Michała Małeckiego oraz uczennicy klasy III PG - Sary Lityńskiej.

Nieocenione wsparcie, podczas przygotowania dekoracji, otrzymaliœśmy od pani Aleksandry Miś. Nie może więc w tym miejscu zabraknąć podziękowań skierowanych do niej.

Uważamy, że dzięki dzisiejszej inscenizacji przyczyniliśmy się do popularyzacji twórczości Henryka Sienkiewicza oraz idei zawartych w Jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.

Opracowała pani Teresa Neumann. Zdjęcia wykonał pan Jakub Graczyk. Edytował pan Jerzy Serafin (15.11.2016r)