Dokument bez tytułu
"Dzień Kolorowej Skarpetki" - Światowy Dzień Zespołu Downa.

Organizatorzy - panie Katarzyna Stężewska i Teresa Neumann

Samorząd Uczniowski zachęca do włączenia się w akcję "Dzień Kolorowej Skarpetki".

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Zachęcamy tego dnia do udziału w akcji poprzez założenie kolorowych skarpetek "nie do pary" jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

Zachęcamy wszystkich uczniów, a może i rodziców do robienia zdjęć w kolorowych skarpetkach w ciekawej aranżacji. Zdjęcia należy przesyłać do opiekunów SU na adres e-mail: tneumann@edupolis.pl lub k.stezewska@edupolis.pl


 

Opracowała pani Katarzyna Stężewska. Edytował JS (21.03.2020r)© js