Sprzątanie Świata 2018Akcja Sprzątanie Ŝwiata 2018 pod hasłem "Akcja - segregacja. 2 x więcej, 2 razy czyściej"
 
Panie Natalia Kaczmarek - Marjańska oraz Jadwiga Olejniczak

 

Uczniowie z klas IV-VI wraz z panią Jadwigą Olejniczak po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata". Swoim działaniem objęli teren Raciążka. Najważniejszym celem tej corocznej akcji jest uświadamianie dzieciom i młodzieży potrzeby właściwego zagospodarowania odpadów komunalnych oraz dbanie o czystość środowiska naturalnego w miejscu zamieszkania.

Clean up the World to ruch wywodzący się z Australii, zapoczątkowany w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska- Meysztowicz. Nasza szkoła od wielu lat bierze udział w Ogólnoświatowej Akcji Sprzątanie Świata, która jest realizowana na terenie całej Polski. Krajowym patronem i koordynatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia. W dniach od 24 do 28 września uczniowie wraz z nauczycielami posprzątali teren gminy Raciążek, ucząc się przy tym prawidłowego segregowania śmieci.

Akcja poprzedzona została pogadankami w klasach na temat hasła przewodniego "Akcja segregacja, 2x więcej, 2 razy czyściej". Uczniowie klas I- IV uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielem firmy Ekoskład Służewo z Panem Piotrem Gapińskim. Podczas spotkania uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat rodzajów i ilości odpadów wytwarzanych przez ludzi, zasadach gospodarki odpadami. Spotkanie to uświadomiło również uczniom zagrożenia wynikające z nadmiernego zaśmiecania środowiska oraz potrzebę ograniczania ilości śmieci przez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku. Uczniowie mogli również praktycznie dokonać sortowania śmieci do odpowiednich pojemników zgodnie z zasadami segregacji. Za co zostali nagrodzeni ciekawymi nagrodami.

Na zakończenie akcji 28 września uczniowie wzięli udział w Wielkim Happeningu Ekologicznym na Pikniku Integracyjnym w SPZLO w Raciążku, podczas którego miały miejsce konkursy związane z naszą akcją. Dla wszystkich uczestników przewidziane były cenne nagrody w postaci maskotek wykonanych przez podopiecznych terapii zajęciowej z zakładu oraz sadzonek ufundowanych przez szkółkę roślin ozdobnych z Ostrowąsa. Między konkursami pobyt na terenie rekreacyjnym zakładu umilany był przez występ uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Aleksandrowa Kujawskiego z przedstawieniem "Rzepka". Prowadzenie oraz wspólną zabawę mieliśmy w wykonaniu pana Wojciech Rogowskiego. Nie obyło się bez poczęstunku przygotowanego przez pracowników SPZLO, ufundowanego przez sponsorów.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Dziękujemy uczniom, nauczycielom, uczestnikom, sponsorom i organizatorom pikniku za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

Opracowały panie: Natalia Kaczmarek - Marjańska oraz Jadwiga Olejniczak. Zdjęcia wykonali pani Natalia Kaczmarek - Marjańska i pan Jakub Graczyk. Stronę edytował pan Jerzy Serafin (30.09.2018r)© wwj