Spektakl "Krzyżacy"

Spektakl "Krzyżacy". Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Panie: Teresa Neumann i Katarzyna Stężewska

12 kwietnia 2016 roku uczniowie klas VI SP i IAB PG wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego, paniami Katarzyną Stężewską i Teresą Neumann wybrali się do Teatru im. Wilama Horzycy. Okazja była nie lada - spektakl "Krzyżacy".

Wszyscy ogromnie byliśmy ciekawi, co toruńscy twórcy z powieściowych wątków przeniosą na scenę? Zainteresowała nas również zapowiedż premiery:

"Co znaczy Sienkiewicz dziś, równo 100 lat po śmierci, w XXI wieku, w epoce globalizacji i otwartych granic? U Sienkiewicza poznajemy nasze wady w chwilach narodowej wielkości. Szkopuł w tym, że te same wady w innych momentach naszej historii przyczyniały się do naszego upadku. Zanim potężni sąsiedzi podzielili nasze państwo między siebie, my sami osłabiliśmy się na tyle, że mogliśmy na to jedynie bezczynnie patrzeć. Warto o tym pamiętać, obcując z Sienkiewiczem i jego bohaterami, którzy "nierzadko pierwej czynią, potem zasię myślą, pierwej biją, potem dopiero patrzą, kogo usiekli".

Adaptacja "Krzyżaków" Radosława Paczochy przypadła nam do gustu! Spektakl dzieje się poza czasem. Zbyszko nosi dres, Maćko bardziej historycznš szatę, Danusia długą sukienkę, Jagienka legginsy, a księżna Anna suknię w stylu renesansowym. Krzyżacy sš w garniturach lub mundurach hitlerowskich, a rycerska walka odbywa się na kije bejsbolowe. Szczególnie spodobała nam się góra-zjeżdżalnia, na którą aktorzy czasem się wspinają, czasem wbiegajš po to, by po chwili zsunąć się z niej. Dopełnieniem scenografii są projekcje. Niekiedy są to zbliżenia tego, co dzieje się na scenie, przeplatane kadrami z filmu Aleksandra Forda. Czasami wyœwietlane są zdjęcia zniszczonych lasów i zrujnowanych... blokowisk.

Uważamy, że warto było wybrać się na spektakl "Krzyżacy" do toruńskiego teatru, a taka adaptacja spodobała się młodym widzom dużo bardziej niż wierne odtworzenie dzieła Sienkiewicza. Na zakończenie dodamy jeszcze, że planujemy ciąg dalszy spotkań ze sztuką!

Opracowała: pani Teresa Neumann. Edytował pan Jerzy Serafin (18.04.2016r)