Wycieczka szkolna

Wycieczka do Topolna, Chrystkowa, Westerplatte, Wisłoujścia i Stadionu Energa Gdańsk

W dniu 5 października 2016 r. osoby uczęszczające na zajęcia dodatkowe organizowane przez naszą szkołę (m. in. Koło historyczne, Aktyw biblioteczny, Teatrzyk "Żaczek" oraz Zespół wokalny) udały się na wycieczkę patriotyczną. Uczestnicy reprezentowali cały przekrój uczniów naszej szkoły podstawowej i gimnazjum. Opiekę nad bezpieczeństwem uczniów sprawowali: Dyrektor - pan Zdzisław Pietrzak, wicedyrektor pani Renata Pietrusińska, pani Beata Iskra-Andrzejewska, pani Ewa Zabłocka oraz pan Jerzy Serafin.

Wyruszyliśmy o godzinie 7.30 sprzed budynku szkoły żegnani przez grono Rodziców. Na pokładzie autokaru przywitał nas pan Zdzisław Pietrzak. Zapoznał pasażerów z zasadami bezpieczeństwa, następnie rozpoczął pilotowanie pierwszej części wycieczki. Po blisko dwóch godzinach podróży dotarliśmy do Topolna - niewielkiej miejscowości położonej w naszym województwie kujawsko-pomorskim. Znajduje się tam sanktuarium pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Budynek wzniesiono w latach 1681-83. Został on wybudowany w stylu barokowym. W jego wnętrzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz zabytkowe organy pochodzące z okresu budowy świątyni. Historię kościoła przybliżył nam miejscowy proboszcz ksiądz Andrzej Regent. Po wysłuchaniu ciekawej prezentacji ruszyliśmy w dalszą drogę. Przez cały czas trwania wycieczki - mijane atrakcje turystyczne bardzo szczegółowo opisywał nam pan dyrektor.

Bardzo szybko dotarliśmy do Chrystkowa koło Gruczna. Zwiedziliśmy tam chatę podcieniową z 1770 roku. Jest to jeden z ostatnich i najcenniejszych obiektów w Dolinie Dolnej Wisły, który reprezentuje holenderskich osadników - Mennonitów, sprowadzonych do Polski w dobie reformacji. Zwiedziliśmy drewniany dom i budynki inwentarskie usytuowane na naturalnych i sztucznie usypanych wzniesieniach, które chroniły przed powodziami. Poznaliśmy przedmioty użytkowe z dawnych czasów oraz mieliśmy możliwość obejrzenia żywych zwierząt gospodarskich.

Ruszyliśmy w drogę do Gdańska. Rolę pilota przejmuje pan Jerzy Serafin.

Kierujemy się na autostradę Amber One, czyli krajową drogę numer 1. W czasie drogi do Gdańska pan Serafin opowiada nam historię wybuchu II Wojny światowej. Poznajemy dokładnie, dzień po dniu, historię heroicznej obrony żołnierzy na Westerplatte. Ze szczegółami wyobrażamy sobie siedem dni bohaterskiej obrony i moment kapitulacji. W końcu docieramy na miejsce. Przywitał nas bardzo silny sztorm na Bałtyku. Udajemy się na nabrzeże. Bardzo silny wiatr utrudnia poruszanie się. Z bezpiecznej odległości obserwujemy przelewające się przez barierki 3-metrowe fale. Wszyscy jesteśmy pod dużym wrażeniem ogromnej siły morskiego żywiołu. Po dłuższej chwili udajemy się do pierwszej atrakcji - bunkrów na nadbrzeżu (Placówki "Fort") oraz ruin składów amunicji. Następnie idziemy na cmentarz obrońców Westerplatte i grób majora Henryka Sucharskiego. W chwili zadumy, smagani wiatrem oddajemy hołd bohaterom i udajemy się do słynnej wartowni nr 1. Podziwiamy pociski z czasów wojny i poznajemy techniki budowy umocnień. Idziemy dalej mijając ruiny "nowych" koszar oraz pamiątkowe tablice z nazwiskami wszystkich obrońców. Dalej podziwiając ruiny kolejnych wartowni docieramy do olbrzymiego, granitowego pomnika. Tutaj ponownie składamy hołd walecznym obrońcom. Wspólnie wykonujemy Hymn państwowy. Nasz śpiew przebija się i zagłusza szalejący wiatr od morza. Przepełnieni dumą, że żyjemy w wolnej Polsce ruszamy w dalszą drogę mijając pomnik "Siedmiu dni obrony" oraz napis "Nigdy więcej wojny."

Bardzo szybko docieramy do Twierdzy Wisłoujście. Szybko dochodzimy pod mury budowli obronnej i od pana Serafina dowiadujemy się o ważnych wydarzeniach związanych z tym miejscem. Podziwiamy wieżę, która pełniła rolę latarnii morskiej oraz bramę wjazdową z 1609 roku. Wysoki mury i fosa robią na nas duże wrażenie. Niestety goni nas czas. Szybko wsiadamy do autokaru i opuszczamy historyczne miejsce przenosząc się do współczesności. Przed nami nowo otwarty tunel pod Martwą Wisłą - długości 1200 metrów. W najgłębszym miejscu osiąga 35 metrów głębokości poniżej lustra wody. Docieramy do Stadionu Energa Gdańsk. O godzinie 15.20 rozpoczynamy zwiedzanie z przewodnikiem. Obiekt wywiera na nas ogromne wrażenie. Może pomieścić blisko 42 tysiące kibiców. Zwiedzamy trybuny, loże biznesowe, salę konferencyjną, murawę boiska oraz muzeum historii klubów sportowych związanych ze stadionem. Po blisko godzinnym zwiedzaniu wracamy do autokaru. W drodze powrotnej podziwiamy panoramę miasta. Pan Serafin dokładnie opisuje mijane atrakcje turystyczne Gdańska.

Wyjeżdżamy z Gdańska około 16.30. Następnie ruszyliśmy do domu przemierzając znaną nam dobrze popularną "jedynkę". W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się i zjedliśmy ciepły posiłek w Mc Donaldzie. O 19:45 byliśmy przed szkołą, gdzie oczekiwali na nas rodzice. Wycieczka zakończyła się pełnym sukcesem.

Opracował, edytował i zdjęcia wykonał Jerzy Serafin (7.10.2016)