Dokument bez tytułu
Spotkanie wigilijne przy choince

Pani Aleksandra Miś

Dnia 19 grudnia 2019r w naszej świetlicy odbyło się spotkanie wigilijne. Wśród zaproszonych gości był Pan Dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciążku mgr Jacek Petrykowski. W udekorowanej Sali znalazła się choinka, przystrojona ozdobami. W pierwszej części spotkania Pani Aleksandra Miś powitała wszystkich zebranych.

Wigilia jest jednym z najbardziej uroczystych świąt. To czas miłości, refleksji i wybaczania. Od wieków jest świętem bardzo rodzinnym. Do dziś w wielu domach wierzy się, że "jaka Wigilia, taki cały rok". Wszyscy więc starają się, by w tym dniu nie było nikogo rozgniewanego, zmęczonego i smutnego. Można powiedzieć, że wieczór wigilijny ma magiczną moc - leczy rany na ludzkiej duszy i do niejednego domu sprowadza radość i spokój.

Pierwszym przejawem niezwykłości tego dnia jest zachowanie postu i ubieranie choinki. Wspólne ubierani e choinki daje początek rodzinnemu nastrojowi, jaki panuje w okresie świąt. Następnie uczniowie wyjaśnili poszczególne symbole związane ze świętami Bożego Narodzenia. Odczytano wiersz Tadeusza Kubiaka "Wieczór Wigilijny" oraz fragment z Ewangelii wg św. Łukasza- Narodzenie Jezusa.

Po ukazaniu się pierwszej gwiazdki na niebie, można rozpocząć wieczerzę wigilijną. Nadeszła więc pora wspólnego łamania się opłatkiem. Opłatek - symbol chleba i wzajemnego przebaczenia. To niezwykle wzruszający moment, który zapada w pamięci na długie lata. Były płynące z serca życzenia, Pan Dyrektor złożył je wszystkim zebranym uczniom. Na stole nakrytym białym obrusem nie zabrakło słodkości. Spotkanie przebiegło w atmosferze rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości.


Opracowała i zdjęcia wykonała pani Aleksandra Miś. Edytował JS (23.12.2019r)© js