I dzień wiosny 2019



Pierwszy Dzień Wiosny 2019
 
Panie wychowawczynie klas I-III oraz wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły

 

21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Był on niezwykle kolorowy i radosny, bo przepełniony różnymi atrakcjami. A to za sprawą nietypowych zajęć, które odbyły się w szkole i poza nią. Dla klas I-III były potyczki i łamigłówki słowne, zabawy plastyczne, wariacje muzyczne. Uczniowie brali także udział w obchodach Światowego Dnia Wody oraz w tradycyjnym obrzędzie pożegnania zimy. Nad tamą wśród okrzyków "Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno w ogień cię wrzucamy i wiosnę uczniowie klas I-IV, spalili zimową kukłę, chochoła ze słomy. Nikomu nie było żal, bo wszyscy z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Z nadzieją i wielką radością, że wkrótce u nas zagości powróciliśmy wesołym korowodem do szkoły.






Opracowała pani Ewa Zabłocka. Zdjęcia wykonali: pani Edyta Kochanowska oraz pan Jakub Graczyk.

 

28 edycja Międzynarodowego konkursu "Kangur Matematyczny"

W tym roku przypada 28 edycja Międzynarodowego konkursu "Kangur Matematyczny". Nasi uczniowie w dniu 21.03.2019r. licznie przystąpili do rozwišzywania testów z poszczególnych kategorii: Maluch, Beniamin, Kadet, Junior.

Uczniowie i ich opiekunowie z dreszczykiem emocji oczekują na wyniki, które zostaną ogłoszone 17.05.2019r.


Opracowała pani Grażyna Bojko.

 

Światowy Dzień Wody


fot. Shutterstock

 

"W dniu 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Myślą przewodnią tego globalnego święta jest uświadomienie relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi. Ponad 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu braku dobrego dostępu do wody pitnej, zasoby czystej wody są ograniczone, także w Europie. Woda zajmuje ponad 70% powierzchni naszej planety. Jest źródłem życia i składnikiem wszystkich żywych organizmów. Mimo, że jej brak może wydawać się odległy, okazuje się, że ta wizja jest coraz bardziej realna. W ciągu ostatnich 25 lat ilość wody pitnej na jednego mieszkańca spadła aż o 26%. Już w latach 90. czołowi naukowcy, w tym zdobywcy Nobla, wystosowali manifest, w którym apelowali w sprawie ginących zasobów wodnych. 25 lat później, mimo rosnącej świadomości społecznej, zasoby wodne zmniejszyły się diametralnie o ponad 1/4. Deficyt wody może być najpoważniejszym problemem świata w XXI wieku. W wielu regionach świata brakuje wody, lecz najtrudniejsza sytuacja występuje w Afryce Mieszkańcy tego kontynentu przemierzają wiele kilometrów, żeby dotrzeć do źródeł wody. Stały dostęp do wody pitnej jest podstawową potrzebą i prawem każdego człowieka. Tymczasem światowe zasoby wody kurczą się w wyniku globalnego ocieplenia, rozwoju przemysłowego i zanieczyszczeń, należy więc wodę oszczędzać. Światowy Dzień Wody został wprowadzony po to, żeby uświadamiać, że dostęp do czystej wody nie zawsze i nie dla wszystkich jest oczywistością."

Materiał chroniony prawem autorskim - notatkę zaczerpnięto za strony internetowej: http://www.portalspozywczy.pl/napoje/wiadomosci/ w-dniu-22-marca-obchodzimy-swiatowy-dzien-wody,169553.html

W dniu 21 marca w naszej szkole uczniowie klas od I do VI szkoły podstawowej wzięli udział w prezentacji multimedialnej poświęconej zasobom wody na świecie, która została przygotowana przez uczennice z klasy VI Wiktorię G. i Patrycję Sz. Dodatkowo stroje wykonały Natalia Ć. i Alicja K. z klasy V b. Prace plastyczne wykonały następujące uczennice: Larysa C., Helena M., Nikola L., Hanna P. z klasy IV b oraz Nikola G. i Katarzyna S. z klasy VI. Podsumowaniem całego przedsięwzięcia był quiz o wodzie skierowany do wszystkich uczestników zgromadzonych na sali gimnastycznej. Uczniowie bardzo chętnie odpowiadali na pytania i udzielali prawidłowych odpowiedzi.

Opracowała pani Jadwiga Olejniczak.

 


Zdjęcie wykonał pan Jakub Graczyk.

 

Uczniowie klas Va i Vb udali się do Torunia na film pt."Władcy przygód. Stąd do Oblivio". Opiekę sprawowały panie: Elżbieta Ceglewska, Agnieszka Chyb, Natalia Marjańska oraz pan Jerzy Serafin, który sprawował rolę kierownika i pilota wycieczki.

Opracował pan Jerzy Serafin

 

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Zespołu Downa, który jest obchodzony od 14 lat. Data - 21 marca - nie została wybrana przypadkowo, symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze. Jego obecność stanowi genetyczną przyczynę zespołu Downa.


Zdjęcia wykonały uczennice klasy III gimnazjum - Alicja Gostyńska i Julia Sołoczyńska.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji po raz pierwszy. Samorząd Uczniowski zachęcił uczniów do założenia skarpetek w różnych, wesołych kolorach. Jak zawsze, nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania! Skarpetki były w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, były też z niepasujących do siebie par. Dzień Kolorowej Skarpetki na stałe już zagości w naszej szkole.


Plakat wykonał Mateusz Dębski

Opracowała pani Teresa Neumann.

 

Edytował pan Jerzy Serafin (21.03.2019r)



© wwj