Dokument bez tytułu
Wycieczka na Roztocze młodzieży z klasy VIIa.

Panie: Renata Pietrusińska i Joanna Górecka

W dniach 28.02.- 03.03.2020 roku młodzież z klasy VIIa uczestniczyła w wycieczce na Roztocze. Wyjazd był nagrodą za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie "Pokażcie nam swoją małą Alma Mater".

Pierwszego dnia uczniowie pod opieką pań Renaty Pietrusińskiej i Joanny Góreckiej wyruszyli w dobrych humorach na długo wyczekiwaną przygodę. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do celu pokonując odległość 550 kilometrów. Po zjedzeniu smacznego posiłku mieliśmy czas na rozlokowanie się i aklimatyzację.

Drugi dzień upłynął nam pod znakiem wyprawy autokarowej do Szczebrzeszyna. Nasz przewodnik, starszy uśmiechnięty pan, przekazał nam dużo ciekawych informacji na temat historii, kultury i zwyczajów mieszkańców regionu Roztocza. Na początek udaliśmy się pod pomnik chrząszcza, o którym pisał Jan Brzechwa. Zrobiliśmy wspólne zdjęcie i udaliśmy się do centrum Szczebrzeszyna, gdzie zwiedziliśmy synagogę żydowską, cerkiew prawosławną oraz kościół św. Katarzyny. Na miejscowym cmentarzu odwiedziliśmy grób przodków świętego Jana Pawła II. Po drodze mieliśmy okazję spróbować, jak smakują stokrotki, pokrzywy, podagrycznik, pędy malin i dowiedzieliśmy się o ich właściwościach leczniczych.

Następnie udaliśmy się do Zamościa, gdzie oglądaliśmy zespół fortyfikacji miejskich i Stare renesansowe Miasto wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. W godzinach popołudniowych przeszliśmy do parku miejskiego, gdzie odbywała się inscenizacja historycznej obrony Zamościa przed Szwedami z XVII wieku.

Następnego dnia pojechaliśmy do Zwierzyńca. Tu, na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego spacerowaliśmy, a następnie oglądaliśmy prawie zupełnie wyschnięte Stawy Echo z piękną, piaszczystą plażą. Stamtąd wyruszyliśmy do Krasnobrodu, miejsca słynącego z cudownych objawień i Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. W pobliżu świątyni, w Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej podziwialiśmy eksponaty flory i fauny, zabytkowe narzędzia rolnicze oraz wytwory pracy miejscowej ludności - przepiękne wieńce dożynkowe. Na zakończenie dnia czekał nas spacer Doliną Szumów, gdzie mogliśmy oddychać zdrowym, jodowanym powietrzem. Warto nadmienić, że płynąca tam rzeka Tanew była w przeszłości granicą pomiędzy Cesarstwem Austro - Węgierskim, a Cesarstwem Rosyjskim.

Kolejny dzień przywitał nas deszczem, co nie przeszkodziło w organizacji marszu survivalowego przez Piekiełko Szczebrzeskie. Przed południem uczestniczyliśmy w grze terenowej - Las Cetnar, której podsumowaniem był test. Pracowaliśmy w dwóch grupach, a wiedza, którą zaprezentowaliśmy, nagrodzona została drobnymi upominkami. Wieczorem spotkaliśmy się przy ognisku, podczas którego gościliśmy Prezesa Fundacji Honor Pomagania Dzieciom z Warszawy Pana Piotra Zygarskiego.

Ostatniego dnia, po śniadaniu i pamiątkowym zdjęciu, ruszyliśmy w drogę powrotną.

Nasz wspólny wyjazd był nie tylko okazją do poznania ciekawych i nieznanych nam wcześniej rejonów Polski, ale przede wszystkim okazją do integracji zespołu klasowego.

Sprawozdanie z wycieczki przygotowały: Renata Pietrusińska i Joanna Górecka.




Opracowały i zdjęcia wykonały panie Renata Pietrusinska i Joanna Górecka. Edytował JS (5.03.2020r)



© js