Zielona Szkoła 2013"Morza szum, ptaków śpiew..."
 
Panie: Ewa Zabłocka, Katarzyna Gostyńska oraz Zofia Reniecka

Tak uroczo powitał nas Bałtyk na zielonej szkole w Łebie, na którą udaliśmy się w dniu 03 czerwca 2013 roku. Tego dnia uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawcą panią Ewą Zabłocką oraz opiekunami panią Katarzyną Gostyńską i panią Zofią Reniecką przybyli do Ośrodka Wczasowego "Koral", by bliżej poznać środowisko nadmorskie. Pierwsze spotkanie z morzem było dla dzieci ogromnym przeżyciem. Tu i ówdzie dobiegały głosy "jakie wielkie...", "końca nie widać...", "widzę je pierwszy raz...". Rzeczywiście czarowało nas swym pięknem. By dać upust swoim emocjom postanowiliśmy poigrać z falami, a swoje pierwsze wrażenia zapisać na piasku. Nadmiar energii spożytkowaliśmy bardzo szybko rywalizując w konkursach, rzeźbiąc w piasku, uczestnicząc w pirackiej wyprawie po skarb. Najlepszym poszukiwaczem okazał się Artur Pogorzały, który zdobył trofeum oraz uzyskał miano herszta piratów.Wiele radości sprawił dzieciom chrzest morski. Neofici w obliczu Prozerpiny - żony Neptuna, Nereidy - nimfy wodnej oraz dręczącego ich diabła zostali poddani wielu próbom dzielności, by stać się wilkami morskimi. Jak przystało na prawdziwych żeglarzy wszyscy godnie znieśli "morskie tortury" i złożyli uroczystą przysięgę. Wspaniale bawili się z morską wodą w "laboratorium pod chmurką". Badali stopień zanieczyszczenia wody, jej napięcie powierzchniowe, rozpuszczalność ciał w wodzie oraz siłę wyporu. Obserwowali roślinność głębin morskich wyrzucaną na brzeg, przepiękne muszle, kamienie, kawałki drewna. Rozpoznawali nadmorskie gatunki ptaków i zwierząt. Poznawali niezwykłe ciekawostki o Morzu Bałtyckim. Testowali znajomość kierunków geograficznych oraz zapoznawali się z rodzajami linii brzegowej.

Bogactwo szaty roślinnej mieli możliwość poznać podczas wyprawy na ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Niesamowite wrażenia wywarły na dzieciach ogromne zwały nadmorskiego piasku usypanego w góry i pagórki, ozdobione przez nadmuchy wiatru. Mieliśmy okazję zdobyć szczyt jednej z nich - Góry Łąckiej oraz poturlać się po mniejszych wzniesieniach. Po drodze udało się nam zwiedzić Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce, czyli doświadczalny poligon hitlerowski z 1940r. Powrotną podróż odbyliśmy statkiem po Jeziorze Łebsko. Podczas pobytu na zielonej szkole dzieci zwiedziły latarnię morską Stilo, skąd podziwiały przepiękny krajobraz nadmorski.W Sea Parku w Sarbsku oglądały karmienie szarych fok i kotików połączone z ich treningiem, Muzeum Marynistyczne, makiety zwierząt morskich w naturalnych rozmiarach. Miały także okazję przeżyć nie lada przygodę w Prehistorycznym Oceanarium 3D wraz z kinem 5D, dając się ponieść niesamowitym emocjom.
W centrum Łeby zwiedzały port rybacki, dowiadywały się o pracy rybaka, degustowały smażonego dorsza prosto z połowów.


W domku do góry nogami testowały swój błędnik. Wszyscy z wynikiem pozytywnym. Słoneczna pogoda sprzyjała do zabaw na świeżym powietrzu oraz poznawania nowych przyjaciół z innych szkół. A tych było wiele. Wspólnie graliśmy w piłkę koszykową, siatkową, skakaliśmy na skakankach. Wieczorami bawiliśmy się przednio na dyskotekach. Na zielonej szkole nie brakowało także konkursów. Były to: konkurs na logo sypialni, konkurs czystości, konkurs na rymowankę lub wierszyk o zielonej szkole oraz konkurs na najciekawszy strój pirata i nimfy wodnej. Oczywiście wszystkie konkursy rozstrzygnięto, a starających się o zaszczytne tytuły nagrodzono.


Trzecioklasiści pełni wrażeń i nowych doświadczeń z dyplomami, nagrodami, z piosenką na ustach "Zielona szkoła najlepsza w Łebie jest" wrócili zadowoleni do domów.


 

Opracowała pani Ewa Zabłocka. Zdjęcia wykonały panie: Ewa Zabłocka i Katarzyna Gostyńska. Edytował pan Jerzy Serafin (13.06.2013r.)© wwj